Ülkenizi Seçin

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Daha İyi Çevreler Yaratmak

Nasıl yapıldıklarından performanslarına kadar, insanlar için iyi, binalar için iyi ve çevre için iyi olan gerçekten sürdürülebilir zeminler yapıyoruz.

Marmoleum Live Forward görsel

Sürdürülebilirlik

Temel işimiz olarak sürdürülebilirlik

100 yılı aşkın bir süre önce linolyum ile zemin kaplamaları yapmaya başladığımızdan beri, insanların çalıştığı, yaşadığı, etkileşim kurduğu, rahatladığı, iyileştiği, öğrendiği ve oynadığı tüm alanlarda daha iyi ortamlar yaratmaya kendimizi adadık. Bugün, büyük ölçüde artan seçeneklerimizle, sürdürülebilir zemin kaplamaları konusunda tutkulu olmaya devam ediyoruz.

Müşterilerimizle ve son kullanıcılarımızla yıllarca süren yakın temasımız sayesinde, yapı çevresini ve ürünlerimizin bu çevre üzerindeki etkisini anlıyoruz. Bundan yola çıkarak, yaşam döngüsü döngüsel ekonomi modeline uygun ürünler ve çözümler geliştirmeye odaklanıyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimizin amaç ve hedefleri doğrultusunda şeffaf bir şekilde çalışıyoruz.

Sonuç; nerede olursanız olun, sizin ve çevreniz için son teknoloji zemin kaplamalarından oluşan en sorumlu ve en sürdürülebilir ürün portfolyosudur.

Sonuçta, önemli olan önceliklerimizin ne olduğudur.
Mirasımız ne olacak: kaçırılan fırsatlar mı yoksa ekolojik sürdürülebilirlik ve refah mı?

COP26 | Scottish Event Campus | courtesy of Shutterstock

COP26 iklim hedeflerini desteklemek

Forbo Flooring Systems olarak, bu yıl Glasgow'da gerçekleşecek olan küresel BM iklim zirvesi COP26 için belirlenen hedefleri destekliyoruz. Görüşlerimizi ve çözümlerimizi elimizden geldiğince paylaşmak için ilgili ve etkileyici kişilerle yakın temas kurarak bu diyaloga aktif olarak dahil olmaktan gurur duyuyoruz.

Bu ufuk açıcı etkinlikle ilgili haberleri ve gelişmeleri takip ederken bizimle çevrimiçi bağlantıda kalın! WorldGBC CEO'su Cristina Gamboa gibi özel konuklarla COP26 görüşmelerinin beklentileri, ilerleyişi ve sonucu hakkında sizi bilgilendireceğiz.

COP26 PROGRAMIMIZ VE HEDEFLERİMİZ

Üçüncü partiler tarafından doğrulanmış şeffaf bilgi

Şeffaflık, sürdürülebilirliği sağlamak için kritik bir öneme sahiptir. Şeffaflık, şirketlerin ürünlerinin içeriği, nasıl yapıldıkları, çevre, kullanıcılar ve topluluk üzerindeki etkileri hakkında bilgi paylaşmalarını gerektirir. Forbo Flooring Systems, 1996 yılında, linolyum ürünlerimizin olası her etkisine şeffaf bir genel bakış oluşturmak için Hollanda'daki Leiden Üniversitesi ile çalışmaya başladı.

Bugün, bağımsız olarak gözden geçirilen yaşam döngüsü değerlendirmeleri ve çevresel ürün beyanları ile her Forbo ürünü için etki bilgileri sunuyoruz.

EPD şeffaflık

%100 şeffaflığa sahip eksiksiz bir ürün portfolyosu, müşterilerimiz için nihai sürdürülebilir bir çözüm oluşturur

LCA process elements overview

Yaşam döngüsü değerlendirmesi her şeyin başladığı yerdir

Yaşam döngüsü değerlendirmesi, bir ürün ömrünün çevresel etkilerini ölçmek için kullanılan kapsamlı bir sistemdir. Ölçüm, tüm ürün türleri için standartlaştırılmıştır ve eşittir. Genel değerlendirmede sistem sınırları, veri kalitesi ve ağırlıklandırma faktörleri rol oynasa da, LCA'larımız bağımsız bir üçüncü tarafça doğrulandıktan sonra kabul edilir.

Çevresel ürün beyanları

Ürün kategorileri için LCA'lar oluşturulurken, çevresel ürün beyanları (EPD'ler), LCA'yı belirli bir ürün için şart koşarak bir adım daha ileri gider. Forbo Flooring Systems, dünya çapında her ürün ve koleksiyon için EPD belgelerini eksiksiz tamamlayan ilk şirketlerden biridir.

EPD belgelerimizle standartların ötesine geçmeye karar verdik. EPD'lerimiz ayrıca insan sağlığı ve eko-toksisite üzerindeki etkinin şeffaf bir beyanını içermektedir.

Ürün beyanlarımızı Dokümanlar sayfamızda bulabilirsiniz.

Marmoleum EPD

EPD'lerimizde insan sağlığına etki ve eko-toksisite hakkında benzersiz şeffaflık sağlıyoruz:
dünyamız ve üzerinde yaşayan insanlar üzerindeki etkiyi en aza indirmek için gereken her şey

tüm EPD'lerimiz üçüncü bir tarafça bağımsız olarak incelenir
UL hakkında daha detaylı bilgi almak için

Tessera Struktur karo halı

Yıllık sürdürülebilirlik raporu

İlk Sürdürülebilirlik Raporumuzu 2005 yılında yayınladık. Bu rapor, üretim yerlerimiz ve ürün portfolyomuz hakkında bilgiler içeriyordu. Bugün, yıllık Sürdürülebilirlik Raporumuz GRI yönergelerine göre hazırlanmaktadır ve çevresel yönetim sistemlerimizde belirlediğimiz sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için tutarlı bir stratejiyi destekleyen çevresel, sosyal ve ekonomik boyutların her yönünü kapsar.

En güncel Sürdürülebilirlik Raporlarımızı aşağıdaki butonlara tıklayarak indirebilirsiniz.

 • Sustainability Report 2020

  İndirin
  Sürdürülebilirlik Raporu 2020

 • Sustainability Report 2019

  İndirin
  Sürdürülebilirlik Raporu 2019

 • 2020 Forbo Flooring Systems Sustainability Report

  İndirin
  Sürdürülebilirlik Raporu 2018

İş birlikleri ve ortaklıklar

Forbo Flooring Systems, yeniliklerin ve yeni gelişmelerin test edilip tanıtılabileceği pilot projeler ve birlikler kurmak için uluslararası dernekler ve kuruluşlarla ortaklıklar geliştirir. Bu çalışmalar, özellikle de döngüsel ekonomi için bir gelişme söz konusu olduğunda değerlidirler.

European Resilient Flooring Manufacturers' Institute, the Multilayer Modular Flooring Association, the European Carpet and Rug Association ve Green Building Council gibi Avrupa'daki kurumların yanı sıra üniversiteler ve yenilikçi start-up'lar gibi diğer endüstri liderleriyle birlikte çalışıyoruz. Tüm bunlar, şirketimizin çevre profilini ve ürün portfolyosunu sürekli iyileştirmek içindir.

Shaking hands
çevresel öneriler

Çevresel öneriler

Ürünlerimizin birçoğu Red list free, Blue Angel, Nordic Swan ve TUV'dan çok daha fazlasına, yüksek çevre ve sağlık önerilerine sahiptir. Forbo Flooring Systems, son yıllarda aşağıdaki sürdürülebilirlik ödüllerini almıştır:

Almanya - Prüfsiegel für Gesicherte Nachhaltigkeit
Garantili sürdürülebilirlik mührü, the German Institute für Nachhaltigkeit und Ökonomie tarafından verilir ve sürdürülebilir bir girişimin tüm yönlerini 'A'dan Z'ye' ödüllendirir.

Norveç - the Eco-Lighthouse Award
Eco-Lighthouse, çevresel çabalarını belgelemek ve sosyal sorumluluk göstermek isteyen işletmeler için Norveç'in en yaygın kullanılan sertifika programıdır.

Sözümüz

Taahhüdümüz ve Yönetimi

Forbo Flooring Systems, otuz yılı aşkın süredir sürdürülebilir girişimciliğin ön saflarında yer alıyor. Çevresel Ürün Beyanlarını (EPD) ilk kullanan marka olarak, bu, hammaddelerimizin ve süreçlerimizin çevresel etkisi ile ürün yaşam döngüsünü hesaplamak için şeffaf yolumuz olmaya devam ediyor. 2020-2025 stratejimizde ilk somut adımı atmamızı sağlayan uzun vadeli sürdürülebilir bir vizyona sahibiz. Yaratıcı çözümlere ve benzersiz sürdürülebilir özelliklere yol açacak, teşvik edici ve yenilikçi bir ortam yaratan "artı uyumluluk" politikası izliyoruz.

artı uyumluluk politikamız, hükümet düzenlemelerinin ve gereksinimlerinin ötesine geçme taahhüdümüzdür

Sürdürülebilirlik Stratejisi

Forbo'nun Sürdürülebilirlik Stratejisi'nin bir ufku vardır: Döngüsel ekonominin zorluklarının üstesinden gelmek ve sıfır atıklı bir şirket olmak. Hükümetlerin ve mevzuatın önümüzdeki yıllarda hızımızı nasıl etkileyeceği henüz belli olmasa da elbette ki uzun vadeli hedeflerimizi karşılamak için şimdiden adımlar atmamız gerekiyor.

Bu nedenle, 2025 Sürdürülebilirlik programımıza başladık. Bu program, kendimize koyduğumuz hedeflerde arzu edilen ilerlemeyi sağlamak için ilk beş yılda ve 2025 sonuna kadar yapılması gereken eylemleri ortaya koyuyor. Döngüsel Ekonomi ve İnsanlar kategorilerinde yedi ana hedefimiz vardır. Bu ana hedefler hakkında daha fazla bilgiyi bu sayfadaki Hedefler sekmesinde bulabilirsiniz.

Sustainability program logo
SA 8000 logo

Social accountability

SA8000 standardı, işçilere garantili bir adil muamelenin gerçekleştirilmesi taahhüdümüzdür.

Tedarikçi gereksinimleri programımız, tedarikçilerimize yasal olarak bağlayıcı bir belge olan bazı gereksinimler yükler. Yaklaşımımız ayrıca bireysel tedarikçilerle yakın işbirliğini de içerir. Bu, satın almacılarımız veya sorumlu yöneticilerimiz tarafından yürütülen denetimleri içeren toplantılar, yerinde ziyaretler ve tedarikçi değerlendirmeleri yoluyla gerçekleştirilir.

Bu değerlendirmeler, tedarikçilerimizin günlük işlerinde insan ve işçi haklarına, iş sağlığı ve güvenliği gerekliliklerine, çevresel performans hedeflerine ve sorumlu iş uygulamalarına uygun şekilde uymasını sağlar.

SA 8000 sertifikası hakkında daha detaylı bilgi alın

Yeşil tasarım prensipleri

Ürün tasarımı ve üretimi söz konusu olduğunda, Forbo Flooring Systems tüm koleksiyonlarında 4R (Reduce, Reuse, Recycle and Renew) ilkesini takip eder: Azalt, Yeniden Kullan, Geri Dönüştür ve Yenile

Tasarım süreci, hammadde gereksinimlerini azaltmak, fabrika atıklarını yeniden kullanmak, eski ürünleri geri dönüştürmek ve yenilenebilir hammadde kullanmak için merkezimizdir. Yeşil tasarım ilkelerini takip etmek, döngüsel ekonomi ilkelerini de göz önünde bulundurarak çalışmak anlamına gelir. Bu sayede odak, ürün yapımına yönelik seçeneklere ve kullanım ömrü sonu çözümlerine kadar uzanır. Forbo'nun kurum içi tasarımcıları, çevre profilimizin gerçek mühendisleridir.

gerçekten sürdürülebilir bir zemin, geleceğimizi gerçekten önemseyen bir bakış açısı ile tasarım aşamasında başlar

raw materials used 2019

Azalt & Yenile

Kaynakların tükenmesi önemli bir konudur. Kendi kendini yenileyen ve yıllık ürün olarak hasat edilebilen doğal kaynakların kullanılması tercih edilen bir çözümdür. Bunu yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı izlemektedir. Forbo Flooring Systems, performansını ölçmekte ve sürekli olarak bu oranları iyileştirmeye çalışmaktadır.

Geri Dönüştür & Yeniden Kullan

Yeniden kullanım ve geri dönüşüme odaklanmamız son yıllarda çok iyi sonuçlar sağladı. Marmoleum, Allura ve Eternal gibi geniş ürün yelpazemizdeki geri dönüştürülmüş içeriği artırdık. Yüksek düzeyde geri dönüştürülmüş veya yeniden kullanılmış içeriğe sahip geniş bir ürün portfolyomuz olduğunu söylemekten gurur duyuyoruz.

Bu konuya olan bakış açımızın bir sonucu olarak, geleceğin döngüsel ekonomi modeline uyacak şekilde sürekli büyüyen, yeniden kullanımı kolay zemin kaplama çözümleri ortaya çıkıyor. Portfolyomuz karo, plank veya rulo formatında geniş bir uygulama yelpazesini kapsamaktadır. Tüm bu yenilikçi zemin çözümleri, ağır koşullar altında performans gösterebildikleri ve kullanım ömrü sonunda kolayca çıkarılabildikleri halde yapıştırıcıya ihtiyaç duymazlar.

Rulo Heterojen Vinil: Modul'up yapıştırıcı gerektirmeyen rulo vinil 3 versiyonda mevcuttur: Decibel (19 dB), Compact ve nemli zeminler için T.E
Lüks Vinil Karo (LVT): Yapıştırıcı gerektirmeyen Allura karo ve plank'ları 3 versiyonda mevcuttur: Click, Puzzle ve Ease
ESD ve endüstriyel zemin: Colorex karoları 3 versiyonda mevcuttur: Plus EC, Plus Basic ve Plus R10
Giriş Sistemleri: Coral Click

recycled and reuse 2017-2019
Commited to turn climate change

İklim değişikliğini dönüştürmeye kararlı

Üretim sahalarımızdaki CO2 emisyonu, üretim sırasında kullanılan enerji ile birebir ilişkilidir.

Üretilen metrekare başına ortalama CO2 emisyonu 2004 yılında 3.44 iken, 2020'de %68'lik bir azalma ile 1.09'a düştü.

Yeşil tasarım ilkelerini karşılayan bir portfolyo

Mümkün olan her noktada daha da artırmak hedefiyle, tüm ürün kategorilerimizde geri dönüştürülmüş içeriğin miktarını ölçmekteyiz.

Ürünlerimizdeki geri dönüştürülmüş içeriği fabrikalarımızda kalan atıklarla artırmak için çeşitli yollar arıyoruz. Bu sadece reçete değişiklikleriyle değil, aynı zamanda yeni üretim teknikleriyle de yapılıyor.

PVC mikronizasyonu umut vaat eden ve 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz bazı pilot uygulamalarda işe yaradığını kanıtlayan kavramlardan biridir. İsrafı azaltmak için sürekli takip ettiğimiz bir iyileştirme de mümkün olan yerlerde dijital baskı konseptlerini kullanmaktır.

geri dönüştür yeniden kullan

Döngüsel ekonomi

Döngüsel ekonomi modeli bir zorunluluktur

Biyo bazlı çözümler gezegenimiz için daha iyi bir gelecek yaratır. Ancak biyo-tabanlı bir seçenek olmadığında, döngüsellik yaşam döngüsü etkisi ölçülebilir şekilde daha iyi olduğu sürece bir sonraki en iyi alternatifi sağlar. Forbo'da, tüm doğrusal süreçlerimizi ve ürünlerimizi döngüsel ekonomiyi destekleyecek şekilde dönüştürmeye kararlıyız.

Geçiş sürecimizdeki temel odak noktaları şunlardır:
• yenilenebilir kaynakların kullanımını ilerletmek
• ürün kullanımını en üst düzeye çıkarmak
• malzemeleri ve atıkları geri kazanmak

zemin kaplama çözümlerimizle döngüsel ekonomiye katkıda bulunmayı taahhüt ediyoruz

Döngüsel ekonomi modeli


Source: PBL Environmental Assessment Agency

Döngüsellik zorludur

Döngüsel ekonomi, düşüncelerimizi dönüştürmeyi gerektirir. Bu da ürünlerimizin tasarım aşamasında başlar ve ilk ürün tasarım konseptinin bir parçası olarak daha sürdürülebilir hammaddeler tedarik etmeyi, enerjinin verimli kullanımını ve atıkları azaltma yollarını kapsar.

İkincisi, ideal olarak bir hizmet haline gelmesi için ürünlerin kullanımının en üst düzeye çıkarılmasını sağlamak önemlidir.

Bir ürünün ömrünün son aşamalarında, geri dönüştürülebilirliği ve yeniden kullanımı güvence altına alınmalıdır. Bu kavram, 'genişletilmiş üretici sorumluluğu' teriminde ele alınmaktadır.

Döngüsel girişimlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin

Döngüsel logo
Back to the floor logo

Back to the floor

Forbo Flooring Systems, lojistik açısından sürdürülebilirlik dengesinin sağlandığı uygulama atıklarını geri alma programlarını aktif olarak sunmaktadır. İsveç ve Fransa'da vinil için, İngiltere ve Hollanda'da tüm linolyum, halı ve vinil için takip edilen uygulamalarımız vardır.

Tüketici sonrası atıklar, toplama ve taşımanın yanı sıra seçim ve işleme açısından da endüstri için daha büyük bir zorluktur. Forbo Flooring Systems, tüketici sonrası vinil atıkların işlenmemiş PVC granüllerine geri dönüştürülmesini sağlamak için bir pilot geliştirmeyi amaçlayan, AB tarafından finanse edilen Döngüsel Zemin Projesi'nin aktif bir katılımcısıdır.

Bu başarıya hazır olmak için, tüketici sonrası 'temiz' geri dönüşümü mümkün kılan esnek zemin çözümleri sunuyoruz.

Recovinyl

Forbo Flooring Systems, Avrupa'ya ait Recovinyl projesinde aktif olarak yer almaktadır. Bu proje, geri dönüştürülmüş PVC hacimlerini artırarak vinil zemin geri dönüşümünü artırmayı ve tüketici sonrası vinil kullanımını artırmayı amaçlamaktadır. Odak noktası; geri dönüşüm, ayırma teknolojileri ve toplama yöntemleri için teknoloji geliştirme üzerinedir.
Recovinyl hakkında detaylı bilgi

Recovinyl logo
carbon negative logo

Karbon negatif olmak

Neslimiz, mevcut iklim gelişmelerini yavaşlatabilecek veya tersine çevirebilecek son nesildir. Bugün sert önlemler almazsak, gelecekte bunu yapmak çok daha zor ve maliyetli hale gelecektir. En kötü senaryo, iklim değişikliğinin geri döndürülemez olmasıdır. Sorumlu materyaller kullanmak ve sorumluluk sahibi önlemler almak olumlu bir değişim sağlayabilir.

Tüm bunların yanı sıra, döngüsel ekonomi modeli, nihayetinde küresel ısınmanın yükselişini tersine çevirecek karbon nötr bir ortam elde etmeye çalışır.

Forbo'da, CO2 kredisi satın alarak yapılan karbon dengeleme çalışmalarının ileriye dönük iyi bir yol olduğuna inanmıyoruz. Bize göre, bir ürün ömrü boyunca CO2 emisyonlarını azaltmak için çaba gösterilmelidir. Forbo'nun linolyum markası Marmoleum bunun için iyi bir örnektir.

Well-being

Sağlıklı iç mekanlar

Zemin kaplaması; yataktan kalktığınız andan itibaren duş alırken, kahvaltı yaparken, okula veya işe giderken, dinlenirken, spor yaparken, yemek yerken, dans ederken veya eğlenirken, her iç mekanın ayrılmaz bir parçasıdır. Zemin kaplamaları konfor ve güvenlik sağlar, gürültüyü azaltır, alerjilere karşı bir bariyer oluşturur ve genel bir zindelik hissi yaratır.

Zemin kaplamalarımız tüm maddelerden geçiyor. Sunduğumuz rulolar ve karolar daha iyi ortamlar yaratıyor: kendinizi rahat, güvenli ve emniyetli hissettiren alanlar.

healthy indoors logo

Sağlıklı iç mekanlar

Bugün dünya nüfusunun %54'ünden fazlası kentleşmiş bölgelerde yaşıyor. Ortalama olarak zamanımızın yaklaşık %80-%90'ını iç mekanlarda geçiriyoruz ve bu durum günden güne daha da artıyor. İç mekan ortamı ile yeşil mimariye ve sağlıklı binalara verilen önem giderek daha fazla öne çıkıyor. Zeminlerimiz insanların yaşadığı, buluştuğu ve çalıştığı kapalı ortamın bir parçası olduğu için, insanların sağlığına ve konforuna olumlu yönde katkıda bulunan ürünler tasarlamak ve sunmak misyonumuzdur.

• zeminlerimizin yasaklanmış toksik maddeler içermediği garanti edilir
• zeminlerimiz düşük, hatta sıfıra yakın ürün emisyonuna sahiptir
• ürünlerimiz ftalat içermez
• portfolyomuz alerjenlere ve ince toza karşı kanıtlanmış çözümler sunar

Sağlık Ürünü Beyanı

Forbo, onlarca yıldır sürdürülebilirlik konusunda liderdir ve sağlığın önemli olduğunu çok iyi bilmektedir. Sürdürülebilir kalkınma tartışılırken sağlık ve çevre konuları birbirinden ayrılamaz.

Zemin kaplama ürünlerimizin her EPD'si (Çevresel Ürün Beyanı), zeminlerimizin insan ve çevresel toksisite üzerindeki etkisinin bir beyanını içerir. Genişletilmiş EPD'ye ek olarak, ürünlerimizin düşük sağlık etkisini daha da belirtmek için ayrı bir Sağlık Ürünü Beyanı oluşturulmuştur.

Bu beyanlar mevzuat tarafından zorunlu değildir. Ancak Forbo'da bunun mümkün olan en büyük şeffaflığı sağladığına inanıyoruz.

HPD'leri incelemek için tıklayın.

Sportline

sağlıklı bir iç mekan, insanlar için her açıdan gerçekten de güvenli olan bir zemin kaplamasıyla başlar

Tüm duyularınız

Zemin kaplaması, bireyin iç mekan ile etkileşiminde önemli bir rol oynar.

Forbo Flooring Systems tarafından yürütülen araştırmada, her biri farklı türde zemin kaplaması olan ve beyin aktivitesini ölçen bir dizi iç mekan oluşturduk. Bu çalışma görselliğin, dokunsallığın, kokunun ve sesin beş duyumuzu nasıl tetikleyebileceğini açıkça gösterdi.

Bunun, halka açık yerler, ofisler, okullar, sağlık tesisleri, eğlence ve konaklama alanları, hatta daha fazlası için kullanılan zemin kaplaması seçiminin üzerinde etkileri vardır. Bir zeminin tasarım özelliklerinde renk ve ışık yansımasının yanı sıra doku, dokunuş, emisyonlar, kokular ve ses özellikleri de önemlidir.

5 senses

doğru zemin çözümünü seçmenin insanların sağlığı üzerinde önemli etkileri olabilir

Marmoleum Fresco 3259

Tasarım

Tasarım, well-being duygusu yaratmaya gelince en önemli faktörlerden biridir. Zemin tasarımları sadece bir iş veya yaşam alanının imajını ve dinamiklerini ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda kurumsal yapıların daha çok bir ev gibi görünmesini ve hissettirilmesini sağlamak için de kullanılabilir.

Dijital baskı teknikleri ile kişiselleştirme ise zeminin tasarım, renk ve ölçülerinin müşteri özelliklerine göre oluşturulabildiği özel zemin kaplama üretimleri yapmamızı sağlar. Bu sayede mekanlar kişiselleştirilebilir ve iç mekanın değerli bir parçası haline gelebilir.

Zemin kaplamaları, doğal ışığı yansıtma özelliğine sahip olup mekanlara ferah ve aydınlık bir his verir. Koleksiyonlarımızın her biri için hem NCS renk kodlarını hem de ışık yansıması verilerini sağlıyoruz, böylece tasarımcılar renkler ve malzemeler arasında kolayca eşleştirme yapabiliyor.

Surestep Original safety vinyl
Sarlon acoustic vinyl

Ses

Gürültü, bir başka konfor faktörüdür. İstenmeyen ve rahatsız edici sesler, rahatsızlığın en yaygın nedenlerinden biridir. Bu nedenle zemin kaplama seçeneklerimizin her birinin desibel etkisini ölçüyoruz. Buna dayanarak, zemindeki darbe seslerini azaltmak için en uygun zemin kaplama çözümü veya çalıştığınız alan için zemin çözümleri hakkında tavsiyelerde bulunabiliriz.
Akustik zeminlerimiz hakkında bilgi

Dokunsallık ve konfor

Dokunsallık, ayaklarınızın altındaki zemin için açıkça önemli bir faktördür. Yumuşak, sert veya esnek bir zemin seçmek, kendinizi rahat hissetmenizi ve performans gösterebilmenizi sağlayabilir. Forbo zemin kaplama portfolyosu, yürümeyi kolaylaştırmaktan hareketli trafiğe ve ağır yüklere kadar çok çeşitli seçenekler sunar.
Ürünlerimizi keşfedin

Flotex digital print - custom flooring

Bir binanın dinamikleri

Sağlıklı binalar, bireyin merkezi olduğu sürdürülebilir kalkınmanın büyük ölçüde bir parçasıdır.

Sağlıklı iç mekanlar konusundaki felsefemiz, "Bir binanın dinamikleri" tasarım felsefemizde ifade edilmektedir. Bunu, her alan için en uygun zemin kaplama türünü sağlamak için kullanıyoruz. Sonuç; iyi tasarlanmış, daha uzun ömürlü ve kullanıcının gereksinimlerine daha kolay uyum sağlayan binalardır. Zamansız çözümleri, sık yenilemeyi daha az gerekli hale getiren, böylece para tasarrufu ve israfı azaltan binalar ve iç mekanlar...

Dynamics of a building

Hedeflerimiz

Önümüzdeki 5 yılın yol haritası

2025 Sürdürülebilirlik Programı'mız, Forbo Flooring Systems'ın Sürdürülebilirlik Stratejisi'ni etkinleştirmek için tasarlanmıştır.
Döngüsel ekonomi ve İnsanlar kategorilerindeki yedi ana alanın her biri için 2025 sürdürülebilirlik hedefleri açıklanmıştır.

sustainability program 2025
Forbo The Green Road

Döngüsel ekonomi için hedeflerimiz

Karbon negatif bir ürün portfolyosu sunmak
• 2025 yılına kadar tesis içi CO2 emisyonlarında önemli bir azalma sağlanması

Yenilenebilir enerji kullanımı
• Mümkün olduğunda yenilenebilir elektrik kullanımının sağlanması
• Fosil gaz kullanımında güçlü azalma

Sıfır atık şirketi olmak
• Ürün atıklarının yeniden kullanımını ve geri dönüşümünü artırmak
• Ofis atıklarının yeniden kullanımını ve geri dönüşümünü %100 sağlamak

Döngüsel ekonomiye aktif olarak katkıda bulunmak
• Tüketimden sonra geri dönüştürülen AB satış hacmini artırmak
• Geri dönüştürülen uygulama sonrası AB atıklarını artırmak
• AB'de yeniden kullanılan ve yeniden satılan serbest satış hacmini artırmak
• Geri dönüşüm için tasarım: satılan ürünlerin geri dönüştürülebilirliğini artırmak
• Tüm ürünler geri dönüştürülmüş içeriğe sahiptir (tercihen tüketici sonrası)

Birlikte çalıştığımız insanlar için hedefler

Etik ve sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin sağlanması
• Tedarikçilerimizin çevresel ayak izlerini azaltacak bir sürdürülebilirlik programına sahip olmalarını sağlamak
• Geri dönüştürülmüş veya biyobazlı içeriği artırmak için tedarik edilen malzemelere odaklanmak

Tüm çalışanların sürdürülebilirliğe katılımını sağlamak
• Tüm çalışanlara Döngüsel Ekonomi ve Sürdürülebilirlik eğitimi verilmiştir
• Sürdürülebilirlik programı hazırlanmıştır ve program yöneticisi atanmıştır
• Uygun altyapıya sahip ülkelerde kiralık araçlar ve diğer araçlar fosil değildir

Sosyal açıdan sorumlu, çeşitli ve kapsayıcı olmamızı sağlamak
• Cinsiyet, yaş, kültürel ve fiziksel çeşitlilik içerme politikası uygulanmaktadır
• SA8000 sertifikalı sosyal sorumluluk yönetim sistemimizi sürdürmek ve geliştirmek

Sustainability employees

Ürünler

Sürdürülebilir ürün yelpazesi

Sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız nedeniyle Forbo Flooring Systems ürün yelpazesinde gerçekten de benzersiz sürdürülebilir çözümler bulunmaktadır. Örneğin fabrikamızdan çıktığında CO2 nötr olan, kaymayan Marmoleum zemin kaplamalarımız. Kullanımı gerçekten güvenli olan ve esnek zemin seçenekleri sunan, döngüsel ekonomiye hazır vinil zeminlerimiz. Yüksek geri dönüştürülmüş içeriğe sahip tekstil zeminlerimiz, özellikle ağırlıkça minimum %57 geri dönüştürülmüş içeriğe sahip karo halılarımız. Ve son olarak, terk edilmiş balık ağlarından elde edilmiş Econyl ipliklerle yapılan Coral giriş sistemlerimiz.
Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ürün portfolyomuz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Fast flooring logo

Etkileyici bir esnek zemin portfolyosu

Esnek zemin ürünlerinde daha önce hiç bu kadar geniş bir çözüm yelpazesine sahip olmamıştık. Artık esnek zemin ürünleri rulo, plank ve karo formatlarda sunuyoruz.

Esnek zemin ürünleri sadece uygulama sırasında zamandan ve paradan tasarruf etmekle kalmaz; kullanılmış zeminler, yapıştırıcı ve halı şapından da kurtulmaya gerek kalmadan çıkarılabildiğinden, aynı zamanda teknoloji yenileme çalışmalarını da kolaylaştırır.

Bu esnek zemin ürünleri kolayca geri dönüştürülebilir ve bu nedenle tamamen döngüseldir.

Forbo, Marmoleum ve vinilin yanı sıra tekstil ürünleri kategorisinde de gevşek zemin ürünleri sunmaktadır.

Marmoleum: doğal ve CO2 nötr

Forbo'nun linolyum markası Marmoleum, gerçek bir çevre dostudur.

Doğal hammaddelerden yapılır, yeşil elektrikle çalışan modern ve verimli bir ortamda üretilir, beşikten kapıya karbon negatiftir.

Örneğin 10.000 m2 Marmoleum 2,5 mm, CO2 emisyonunu dengeleme olmaksızın 400 kg azaltır!

CO2 Nötr Marmoleum hakkında bilgi alın

Marmoleum Marbled Fresco
Sarlon vinil

Vinil: son teknoloji performans

Vinil zemin kaplamaları, teknik ve sürdürülebilir özellikleri yıllar içinde başkalaşım geçiren çok yönlü bir ürün yelpazesinin parçasıdır.

Forbo'nun vinil portfolyosu, ultra modern ve enerji tasarruflu tesislerde üretilir ve en son kaliteyi temsil eder.

Geri dönüştürülmüş veya yeniden kullanılan içeriğin iyileştirilmesinin yanı sıra, günümüzde su bazlı yüzey koruması ve boyalarda daha fazla ilerleme kaydedilmiş, ürün emisyonları neredeyse sıfıra indirilmiş ve zararlı maddeler ortadan kaldırılmıştır. Tamamen ftalat içermeyen vinilden oluşan ticari bir ürün portfolyosu sunuyoruz.

Flotex: yüksek teknoloji tekstil

Geleneksel rulo ve karo tekstil zemin kaplaması, tuft ipliklerden yapılır ve daha sonra bir lateks veya bitümen taban ile tamamlanır. Forbo'nun Flotex koleksiyonları farklıdır. Sağlam, esnek aynı zamanda yoğun, rahat bir yüzey oluşturan geçirimsiz bir tabana sahip 6.6 naylon iplerden üretilir.Flotex rulo, plank ve karo olarak mevcuttur. Modüler çözümler yüksek oranda geri dönüştürülmüş malzeme içerir.

Hem hijyenik hem de yıkanabilir özelliğiyle Flotex, tekstilde yeni segmentler açan inovasyonun bir tür örneğidir. Sadece konaklama ve eğlence alanları ile ofislerde değil, aynı zamanda bakım ve tedavi tesislerinde, okullarda ve kamu binalarında da kullanılabilir.

Flotex koleksiyonumuz hakkında detaylı bilgi

Flotex Colour flocked flooring
Tessera Layout & Outline carpet tiles

Karo halılar: yeniden kullanım ve geri dönüşüm için

Forbo'nun karo halı portfolyosu geri dönüştürülmüş iplik ve modifiye bitümen içerir.

Ağırlık olarak minimum %57 geri dönüştürülmüş içerik ile Tessera karo halı koleksiyonumuz sektördeki en yüksek geri dönüştürülmüş içeriğe sahiptir. Create Space 1 gibi bazı serilerimiz, ağırlık olarak %70 geri dönüştürülmüş içeriğe bile sahiptir.

Zemin tasarımı sırasında, zeminin yoğun kullanım gören kısımlarının genel tasarımı etkilemeden değiştirilebilmesi için serbest döşenebilen karolar da oluşturuyoruz.

Özellikle karoların tekstil katmanını tabandan ayırmayı içeren kullanım ömrü sonu çözümleri deniyoruz.

Karo halı koleksiyonumuz hakkında detaylı bilgi

Giriş sistemleri: en verimli zemin

İyi tasarlanmış giriş zeminleri, tek başına sürdürülebilir bir çözüm sunmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıldıkları binanın yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilirliğine de katkı sağlar.

Giriş zemin kaplamamız, kirin binaya girişini %95'e kadar engelleyebilir. Bu şekilde, giriş döşemesi bir iç mekanın kalitesini koruyabilir, zemin kullanımını uzatabilir, temizlik & bakım maliyetlerini ve deterjan kullanımını azaltabilir. Bazı koleksiyonlarımızda eski balık ağlarından geri dönüştürülmüş iplikler kullanmaktayız. Forbo giriş sistemleri, gerçek bir sürdürülebilir çözümdür.

Giriş sistemleri koleksiyonumuz hakkında bilgi

Coral Welcome giriş sistemi