Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Krąg życia Marmoleum

Nowe Marmoleum ze starej podłogi

Rozwiń

Tworząc nowe Marmoleum

z ponad 20letniej wykładziny

Obecnie w przypadku rozwiązań podłogowych nie osiągnięto jeszcze cyrkularności na dużą skalę. Rozwiązania są szczególnie ograniczone, gdy wykładzina jest przyklejona do podłoża, co ma miejsce w przypadku większości obecnie używanych wykładzin elastycznych.

W 2021 r. wraz z Uniwersytetem Technicznym w Delft zainicjowano projekt odzyskania 13,000 m2 starego Marmoleum, który od ponad 20 lat było zainstalowane na Wydziale Elektrotechniki, Matematyki i Informatyki (EEMCS). Wyzwaniem było całkowite przetworzenie tych podłóg na nową wykładzinę, co jest dość nietypowe w świecie linoleum.

Scraping the floor

Recykling krok po kroku

Renowacja jest zazwyczaj kwestią rozbiórki i rekonstrukcji, ale projekt dla TU Delft wymagał bardziej zróżnicowanego podejścia. Zarówno podłoże, jak i wykładzina podłogowa powinny pozostać nienaruszone, unikając zanieczyszczenia materiału. Dzięki specjalnemu ściągaczowi do podłóg, Marmoleum zostało szybko i skrupulatnie usunięte.

Pojedyncze rolki linoleum o szerokości 30 cm i grubości 2,5 mm zostały zwinięte i zebrane w specjalnych pojemnikach.

Rolls of marmoleum

Od płatków do proszku

Po usunięciu z budynku podłoga została oczyszczona, aby była wolna od kleju i jastrychu, a następnie zezłomowana i zeszlifowana. Czystość materiału oznaczała, że popiół można było wykorzystać w przemyśle cementowym, a około jedną trzecią można było ponownie wykorzystać w nowym linoleum, które składało się w prawie 50% z materiałów pochodzących z recyklingu ze starej podłogi.

Pozostała część starego linoleum została zmielona na proszek i użyta przez holenderską firmę CooLoo do produkcji miękkich siedzisk wypoczynkowych, wykończonych powłoką wykonaną ze starych podłóg Marmoleum.

Cooloo furniture TU Delft

Obieg zamknięty

Ponieważ obecnie coraz więcej wykładzin podłogowych jest kładzionych bez użycia kleju, w przyszłości takie rozwiązania będą łatwiejsze. Jednak, niezależnie od tego, czy są one przestrzegane, czy też nie, pełny cykl obiegu starych pokryć podłogowych nadal wymaga czystego recyklingu, dobrego łańcucha dostaw i przemyślanej, przyjaznej dla środowiska metody produkcji.

Warunki różnią się w zależności od projektu i zawsze wymagają dokładnej analizy. Fakt, że zaczęliśmy to testować oznacza, że uczymy się, jak poruszać się po gospodarce o obiegu zamkniętym.

Zobacz wyzwania, przed którymi stoimy
Shredded linoleum flakes

Więcej inspirujących artykułów

Czy chciałbyś przeczytać więcej artykułów na temat Forbo Flooring i zrównoważonego rozwoju? Odwiedź naszą stronę Forbo Stories.

Forbo Stories