Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Poznaj twórcę: Anna Ray

Poznaj twórcę: Anna Ray

Festival of Making, Blackburn, Wrzesień 2019 r

Anna Ray Artist Talk at the Festival of Making 2019

Na początku tego roku znana artystka tekstylna, Anna Ray, spędziła trzy miesiące w naszej fabryce w Bamber Bridge, tworząc dzieła inspirowane kolorami i przędzą używaną do produkcji płytek dywanowych. Następnie zaprezentowała swoje dzieła na tegorocznym National Festival of Making w Blackburn, Lancashire. To tutaj spotykamy się z Anną, aby dowiedzieć się więcej o jej doświadczeniach.

Anna Ray studiowała BA (z wyróżnieniem) i MFA Tapestry w Edinburgh College of Art (1994-1999), Po ukończeniu studiów przez 6 lat wykładała na tamtejszym wydziale. W ciągu ostatnich dwudziestu lat jej prace były wystawiane w kraju i za granicą zarówno w kontekście sztuki użytkowej, jak i sztuk pięknych. Otrzymała główne wyróżnienia za swoją pracę, w tym Scottish Arts Council Crafts Creative Development Award, Scottish Arts Council Assistance Grant dla artysty indywidualnego, The Hope Scott Trust Award oraz Edinburgh Visual Arts and Crafts Award.

Anna (z lewej) jest pokazana z Janet Lowe, szefem marketingu Wielkiej Brytanii i Irlandii w Forbo.

Anna Ray and Janet Lowe

Dlaczego zdecydowałaś się wziąć udział w Festival of Making?

Festival of Making dał mi możliwość współpracy z dużym producentem tekstyliów. Chociaż nie wiedziałam, kiedy zgłosiłam się na festiwal, z którym producentem będę współpracowała, wspaniale było pracować z Forbo i spędzać czas w fabryce wykładzin w Bamber Bridge; pozwoliło mi to bardzo ambitnie podejść do mojej pracy i otworzyć się na tradycyjne materiały w zupełnie nowym kontekście.

Jak rozwijasz swoje pomysły?

Tworzenie nowych dzieł polega na tym, że „bawię” się materiałami i eksperymentuję w studiu. Ważne jest, abym naprawdę poznała materiał z którymi pracuję, rozumiejąc, co mogę z niego stworzyć i jak materiał zachowuje się w różnych zastosowaniach. Na przykład, co dzieje się, gdy materiał jest cięty? Co się stanie, jeśli przędza zostanie owinięta wokół tkaniny? Swobodne eksperymentowanie i praca ręczna pozwala mi się tego dowiedzieć.

Anna Ray offcut series studio development
Anna Ray Festival of Making

Czy możesz opowiedzieć nam o swoich dziełach, które stworzyłaś na Festival of Making?

Stworzyłam serię nowych dzieł o nazwie Offcut, a w kolekcji znajdują się odniesienia do materiałów, form i maszyn, które odkryłam podczas mojej pracy w fabryce Forbo.

Pierwszy kawałek nazywał się Offcut-Tuft, który został stworzony przy użyciu przędzy Tessera Chroma jako podstawy dla tego kawałka. W fabryce wyprodukowałam koraliki dywanowe z resztek materiałów, a także kilka nowych materiałów, które zostały dla mnie stworzone. Wierzchnia tkanina została wyprodukowana na mniejszej maszynie przędzalniczej, która służy do testowania kolorów, gdy projektanci tworzą nowe kolekcje

Festival of Making

Offcut-Cord wykorzystuje paletę podnoszących na duchu odcieni z serii Tessera Chroma. Została również częściowo zainspirowana przez moich przodków hugenotów. Ten kawałek wykorzystuje proces zbierania przędzy, więc stworzyłam te długie pasma, przy użyciu bardzo kolorowej przędzy z asortymentu Tessera Chroma firmy Forbo. Rezultatem jest żywe, odświętne dzieło.

Trzeci kawałek, Offcut-Ends, został zainspirowany systematycznym, liniowym rozmieszczeniem nici w procesie przejścia przędzy. Proces przejścia przędzy w fabryce Forbo ma miejsce, gdy nici są zgrzewane razem w celu ciągłego tkania od jednego koloru do drugiego, w celu wytworzenia różnokolorowych materiałów wierzchnich. Był to piękny proces do obserwowania, gdy układanie w rzędy nici, jeden kolor obok drugiego, tworzyło wiszące, zakrzywione formy.

Ostatnia praca z serii Offcut, Offcut-Sample, została stworzona przy pomocy jednego z wykwalifikowanych pracowników produkcji w Forbo, z wykorzystaniem kolorowych materiałów, które pozostały z mojego procesu produkcyjnego. Owinęłam Offcut wokół stożków z częścią przędzy i zszyłam je razem. Przełączanie z jednego koloru na drugi jest widoczne w liniach naprzemiennych, gdy kolory spotykają się.

Jak wspominasz to wyzwanie i doświadczenie?

Byłam zachwycona wyzwaniem pracy z konkretnym materiałem. Zapoznano mnie z zupełnie nową techniką w zakresie tkania i dało mi to wiele inspiracji do myślenia. W pracach, które stworzyłam, jest odzwierciedlenie tego czego nauczyłam się i doświadczyłam w fabryce. Myślę, że zawsze ciekawie jest obserwować reakcję publiczności, więc wspaniale było stać i patrzeć, jak goście na Festival of Making podchodzą do dzieł sztuki, rozmawiają o nich i ciekawi ich to, co widzą.

Anna Ray and Forbo