Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Recykling Forbo w praktyce

W Forbo Flooring Systems jesteśmy zaangażowani w przekształcanie wszystkich naszych procesów i produktów tak, aby wspierały gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Forbo Stories | Factories and circularity

Istotą gospodarki o obiegu zamkniętym jest ochrona zasobów naturalnych poprzez zachowanie jakości i wartości produktów. W Forbo Flooring Systems wierzymy, że bio rozwiązania tworzą lepszą przyszłość dla naszej planety. Alternatywę stanowi cyrkulacja – o ile wpływ cyklu życia jest mierzalnie lepszy.

Zasady zielonego projektowania

Gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga od nas przekształcenia naszego myślenia. Rozpoczyna się to w fazie projektowania produktów i obejmuje pozyskiwanie bardziej zrównoważonych surowców, efektywne wykorzystanie energii i sposoby redukcji odpadów w ramach początkowej koncepcji projektowania produktu.

Wszystkie nasze fabryki posiadają certyfikat ISO 14001, który stał się międzynarodowym standardem projektowania i wdrażania systemu zarządzania środowiskowego. Odnosi się do środowiskowych aspektów naszych działań, produktów i usług, które możemy kontrolować lub wpływać na nie z perspektywy cyklu życia.

Oto kilka sposobów, w jakie zbieramy, przetwarzamy i ponownie wykorzystujemy materiały w naszych fabrykach:

Circularity logo

Produkcja linoleum w Assendelft (NL) i Kirkcaldy (Wielka Brytania)

Marmoleum, nasz flagowy produkt, jest produktem przyjaznym środowisku. Wykonane z naturalnych surowców i produkowane w nowoczesnym i wydajnym środowisku produkcyjnym wykorzystującym zieloną energię elektryczną. Produkcja tej wykładziny podłogowej jest w rzeczywistości ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla od źródła po wyjście z organizacji.

W naszych fabrykach linoleum zdecydowana większość odpadów jest ponownie wykorzystywana. Resztki papieru podkładowego z juty lub linoleum do mebli, są przetwarzane i wykorzystywane w produkcji nowych produktów. Pozostałości montażowe również są zbierane i dodawane do systemu recyklingu w naszych zakładach, przyczyniając się do 43% zawartości recyklingu w Marmoleum.

Assendelft factory | recycling cutting waste Marmoleum

„Odkąd pamiętam, pracowaliśmy zgodnie z zasadą 4R dotyczącą redukcji, odnawiania, ponownego wykorzystania i recyklingu, która dziś w popularny sposób wyraża się w modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Posiadanie szerokiego portfolio rozwiązań produktowych i stosowanie dużej ilości naturalnych surowców odnawialnych daje nam przewagę w dążeniu do obiegu zamkniętego, ale jasne jest, że nie możemy tego zrobić sami. Musimy współpracować jako przemysł i jako producenci”.

Jean-Michel Wins, Executive Vice President of Forbo Flooring Systems

Produkcja PVC w Coevorden (NL), Reims (FR) i Giubiasco (CH)

Nasze portfolio produktów PVC reprezentuje najnowocześniejszą jakość i jest produkowane w energooszczędnych zakładach produkcyjnych.

Forbo Flooring w Coevorden produkuje i rozwija elastyczne podłogi do zastosowań w obszarach mieszkalnych i komercyjnych.

Forbo Sarlino w Reims opracowuje i produkuje akustyczne wykładziny PVC.
Nasza fabryka w Giubiasco jest kluczowym dostawcą wykładzin podłogowych ESD, takich jak Colorex Plus i Colorex SD/EC.

Wykładziny PVC są częścią wszechstronnej gamy produktów, których właściwości techniczne i zrównoważone przez lata przeszły metamorfozę. Oprócz poprawy zawartości materiałów pochodzących z recyklingu lub ponownego wykorzystania, zmniejszono emisyjność produktów niemal do zera i wyeliminowano szkodliwe substancje. Nasze portfolio produktów PVC jest całkowicie wolne od ftalanów.

Coevorden recycling

Produkcja mat wejściowych Coral w Krommenie (NL)

Forbo Flooring Coral w Krommenie to fabryka, w której produkujemy maty wejściowe Coral. Dobrze zaprojektowane systemy mat wejściowych nie tylko same w sobie oferują zrównoważone rozwiązanie, ale także przyczyniają się do trwałości budynku, w którym są używane, przez cały cykl życia tego budynku.

Maty wejściowe Forbo Coral zatrzymują do 95% wnoszonego do budynku brudu i błota, co prowadzi do znacznych oszczędności w budżecie przeznaczonym na utrzymanie czystości oraz wydłuża cykl życia wykładzin i podłóg. W wielu naszych kolekcjach Coral używamy przędzy z odzysku ze starych sieci rybackich, z kolei podstawowy nośnik naszej podłogi wejściowej Coral Welcome jest wykonany z przetworzonych butelek PET.

Coral | re-using fishing nets

Produkcja płytek dywanowych Tessera w Bamber Bridge (UK)

Wszystkie pętelkowe płytki dywanowe produkowane w Wielkiej Brytanii mają ponad 50% wagową zawartość materiału z recyklingu. Ponownie w procesie wykorzystywany jest także odpad poprodukcyjny i poinstalacyjny.

Produkcja płytek dywanowych Tessera odbywa się przy wykorzystaniu ponad 50% materiału z recyklingu. Innowacyjna metoda docinania płytek ostrzami ultradźwiękowymi pozwala na zredukowanie odpadu o 80% w porównaniu z tradycyjnymi technikami.

Podczas projektowania podłogi tworzymy losowo układane płytki, aby części podłogi, które są intensywnie użytkowane, można było wymienić bez wpływu na ogólny projekt. Eksperymentujemy również z rozwiązaniami wycofanymi z eksploatacji, zwłaszcza tymi, które polegają na oddzieleniu warstwy tekstylnej płytek od ich podłoża.

Tessera random lay tiles

Produkcja wykładziny Flotex w Ripley (Wielka Brytania) i Chateau Renault (FR)

Proces produkcyjny wykładziny Flotex, który odbywa się we Francji i Wielkiej Brytanii, gwarantuje najwyższą jakość produktów, produkcję wykorzystującą energię odnawialną oraz minimalną ilość odpadów, które są poddawane recyklingowi. Wykładzina Flotex jest wytwarzana z włókien nylonowych 6.6, a wszystkie farby i barwniki użyte do jej barwienia są na bazie wody. Flotex nie jest poddawany żadnej obróbce chemicznej innej niż poddanie na działanie pary wodnej dla zachowania intensywności kolorów. Zanieczyszczenia i odpad produkcyjny nie występuje.

W warstwie spodniej wykładziny Flotex zawarte jest do 67 % materiału przetworzonego. Prawdziwą zaletą wykładziny Flotex jest doskonała wydajność produktu. Przydatność wykładziny jest o wiele dłuższa niż porównywalnych wykładzin tekstylnych.

Ripley factory | edges cut

Ale to nie koniec...

Cyrkularność nadal odgrywa dużą rolę w naszych przyszłych celach zrównoważonego rozwoju. Chcemy nadal przyczyniać się do gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez zwiększanie możliwości recyklingu sprzedawanych przez nas produktów i upewnianie się, że wszystkie produkty zawierają jak najwięcej materiałów pochodzących z recyklingu.


Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych staraniach? Przeczytaj nasz Program Zrównoważonego Rozwoju 2025 i cele w zakresie obiegu zamkniętego na następne pięć lat:

PROGRAM ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU NA ROK 2025