Vali oma riik

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Ringluspõhine Marmoleum

Marmoleumi valmistamine vanast põrandakattest

Avastamiseks kerige

Uue Marmoleumi valmistamine

20 aastat vanast põrandakattest

Praegu pole põrandakatete ulatuslikku ringluspõhisust veel saavutatud. Lahendused on eriti piiratud, kui põrandakate liimitakse aluspõrandale nagu enamiku tänapäeval kasutatavate vastupidavate põrandakatete puhul.

2021. aastal algatas Delfti Tehnikaülikool projekti eesmärgiga võtta ringlusesse 13 000 m2 vana Marmoleumi, mis oli paigaldatud elektrotehnika-, matemaatika ja arvutiteaduse teaduskonda rohkem kui 20 aastat tagasi. Projekti eesmärk oli see põrandakate täielikult ringlusse võtta ja valmistada sellest uus Marmoleum, mis on linoleumimaailmas üpris haruldane.

circular marmoleum

Ringlussevõtu sammud

Renoveerimine hõlmab tavaliselt lammutamist ja taastamist, kuid Delfti Tehnikaülikooli projekt nõudis peenemat lähenemisviisi. Nii aluspõrand kui ka põrandakate pidid jääma võimalikult terveks ja vältida tuli materjali saastamist. Marmoleum eemaldati kiiresti ja hoolikalt spetsiaalse põrandakaabitsaga.

Eemaldatud linoleumi paanid, mis olid 30 cm laiad ja 2,5 mm paksud, rulliti kokku ja koguti ratastega konteineritesse.

Marmoleumirullid

Helvestest pulbrini

Pärast hoonest eemaldamist puhastati põrandakate liimist ja tasandusmaterjalist ning purustati seejärel tükkideks. Materjali puhtus tähendas, et selle tuhka saab kasutada tsemenditööstuses ja kolmandikku materjalist uue linoleumi tootmiseks, mis valmistati ligi 50% ulatuses ringlussevõetud vanast põrandakattest.

Ülejäänud osa vanast linoleumist peenestati pulbriks, millest Madalmaade ettevõte Cooloo (https://cooloo.nl/forbo-flooring-systems/;css-nAr) valmistas pehmet mööblit teaduskonna puhkealade tarbeks, mis viimistleti vanast Marmoleumist põrandakattest valmistatud kattekihiga.

Cooloo mööbel Delfti Tehnikaülikool

Ringluspõhised tulevikulahendused

Üha rohkem põrandakatteid paigaldatakse liimita ja tänu sellele muutub ringluspõhiste lahenduste kasutamine tulevikus lihtsamaks. Olenemata sellest, kas need on paigaldatud liimiga või ilma, nõuab vanade põrandakatete täielik ringlussevõtt puhast ringlussevõtuvoogu, head tarneahelat ja läbimõeldud keskkonnahoidlikku tootmismeetodit.

Tingimused on iga projekti korral erinevad ja nõuavad alati põhjalikku hindamist, kuid eri meetodite katsetamine aitab meil tasapisi õppida, mida täielikult ringluspõhiseks muutumine tähendab.

Loe lähemalt meie olelusringi lõpu probleemide kohta
Purustatud linoleumi helbed

Veel inspireerivaid artikleid

Kas soovite lugeda veel artikleid Forbo põrandakatete ja kestlikkuse kohta? Vaadake Forbo lugude lehekülge.

Avasta Forbo lood