Ülkenizi Seçin

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Marmoleum - SSS

Aşağıda, Marmoleum koleksiyonumuz hakkında en sık sorulan sorular yer almaktadır.

Teknik özellikler dokümanını, çevre sertifikalarımızı, BRE sonuçlarımızı, NBS dokümanımızı indirmek isterseniz, lütfen Marmoleum Doküman Galerisini ziyaret edin.

Uygulama yönergeleri, temizlik & bakım talimatları ve videoları için lütfen Uygulama & Bakım sayfasını ziyaret edin.


Marmoleum zemin kaplamam için kaynak kordonuna ihtiyacım var mı?

Marmoleum'da kaynak kordonu kullanmak tamamen estetik bir karardır. Ek yeri boyunca sıkı bir kenar yerleşimi, genel amaçlı yerler için güvenli ve kullanışlı bir birleşim sağlayacaktır. Sağlık hizmetleri ve belirli yer gereksinimleri için kaynak uygulaması en uygun seçenek olabilir.

Net Fıt Hakkında Detaylı Bilgi İçin

Bir Linolyum rulosunun ağırlığı ne kadardır?

2.5 mm kalınlığındaki linolyum, metrekare başına 6.4lbs ağırlığındadır. Yani tipik olarak, 32 metrelik bir rulo 410 lbs'dir.

Linolyum ürünleriniz için hangi temizlik ürünlerini önerirsiniz?

Detaylı temizlik ve bakım talimatları için:
Marmoleum Temizlik & Bakım Talimatları

Konu ile ilgili videomuzu izlemek için:
Marmoleum cleaning & maintenance - Scrubber dryer

Marmoleum, vinil ile aynı esneklik özelliklerini paylaşıyor mu?

Marmoleum, şablonlamadan sonra uygulamaya izin verecek bir esnekliğe sahiptir. Bir kez iklimlendirildikten sonra (18 ila 27 santigrat derece arasında), ürün zemine yerleştirmek için orta derecede esnekliğe sahiptir. Ürünün aşırı bükülmesi veya katlanması mümkün değildir, çünkü bu çatlamaya neden olur.

Tüm esnek zeminler, EN-ISO 24344 (test yöntemi EN435) ile uyumlu olmak için belli standartları kullanır. Linolyum için standart, Marmoleum teknik spesifikasyonlarımızda beyan edildiği gibi 40 mm'dir.

Forbo zemin kaplamaları üçüncü parti akustik tabanlarla birlikte uygulanabilir mi?

Forbo Flooring, gelişmiş darbe sesi azaltma özellikleri sunan bir dizi akustik altlık sistemi sunar.

Bunlar:

• 14dB'lik darbe sesi azaltma değeri sunan herhangi bir Forbo rulo linolyum veya vinil zemin kaplaması altında kullanılabilen mantar
• 18dB'lik bir darbe sesi azaltma sunan Forbo rulo vinil zemin kaplamaları altında kullanılabilen vinil taban.

Ek olarak, tek çubuklu akustik çözümler şu alanlarda mevcuttur:

• Linolyum, 14dB veya 17dB darbe sesi azaltma değerleri sunar
• Genel amaçlı rulo vinil, 15dB'den 19dB'ye kadar darbe sesi azaltma değerleri sunar
• Kaymaz vinil, 18dB'lik darbe sesi azaltma değerleri sunar

Tüm Forbo ürünleri sistem performansı test verileri, ürün uyumluluğu, uygulama talimatları ve aşınma ömrü garantileri ile desteklenir.
Ürün uyumluluğu ve uygulama talimatları hakkında daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşın.

Forbo, ürünlerinde aslında bir gıda maddesi olan keten tohumu kullanıyor. Dünyada hala açlık sorunu olmasına rağmen bunu nasıl açıklıyorsunuz?

Keten, çeşitli endüstrilerde hammadde görevi gören lifleri ve tohumları üreten çok yönlü bir bitkidir. Linolyum için keten tohumlarını presleyip keten tohumu yağı elde ederiz ve bu yağı Marmoleum zeminlerimizin ana bileşeni olarak kullanırız.

Tohumdan geriye kalanlar hayvan yemi olarak kullanılır. Keten, doğada bol miktarda bulunan, güneş parladığı ve yağmur düştüğü sürece hasat edilebilen yıllık bir ürün olarak yetiştirilir. Bu, istediğiniz herhangi bir zemin kaplamasının en sürdürülebilir başlangıcıdır.

Marmoleum'u CO2 nötr bir ürün yapan nedir?

Marmoleum yapımı için kullanılan hammaddelerin çoğu, ömürleri boyunca muazzam miktarda CO2 emen bitkilerden ve ağaçlardan elde edilir. Bu yaprakların fotosentezi ile yapılır. Ekinler hasat edildiğinde, CO2 bitki örtüsüne gömülü kalır. Bu süreç süreklidir, her yıl yeni bir ürün hasat edilebilir. Hammaddelerin üretim alanına taşınması sırasında ve üretim sürecinin kendisinde CO2 yayılır. Bununla birlikte, Forbo modern ve verimli üretim yöntemleri kullandığı ve yeşil elektrik ile üretim yaptığı için, CO2 emisyon miktarı sınırlar içinde kalmaktadır. Geçtiğimiz yıl, bazı tedarikçilerimizin de dahil olduğu süreçlerimizi geliştirdik ve üretim zinciri sırasındaki CO2 etkisini daha da azalttık. Sonuç, Marmoleum’da bile dışarı çıkan CO2 emiliminin ve CO2 emisyonlarının toplamıdır; yani nötr.

CO2 emilimi:
Marmoleum'un hammaddeleri için kullanılan bitkiler ve ağaçlar, büyümeleri sırasında fotosentez yoluyla büyük miktarda CO2 emer.

CO2 egzozu:
Hammadde taşımacılığı ve üretim sürecinin yarattığı CO2 miktarı son yıllarda, süreç optimizasyonu ve %100 yeşil elektrik kullanımı ile azaltılır.

Sonuçlar:
CO2 emilimi eksi CO2 ile dışarı çıkar ve CO2 nötr önerisine yol açar.

Marmoleum gibi bir ürünün CO2 nötr olup olmadığını belirlemek için kullanılan süreç nasıldır?

Bu, Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) metodolojisinden elde edilen bilgiler kullanılarak yapılır. LCA hesaplaması, standart bir yöntemle, bir ürünün yaşam döngüsünün çevresel etki kategorilerini ölçen üçüncü taraf onaylı bir belgedir. Tüm faktörler, belirli bir ürünün hammaddelerinin çıkarılması (ve bunların ayak izi), nakliye, üretim, kullanım ve kullanım ömrü aşamasından kaynaklanmaktadır. Forbo'da, ürünün ayak izi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğumuz için, Cradle to Gate ölçüsünü alıyoruz.

LCA'dan, belirli bir ürün için bir Çevresel Ürün Beyanı (EPD) oluşturulabilir. EPD'de, belirli bir ürün için Küresel Isınma Potansiyeli'ni bulabilirsiniz ve bu, ürünün yaşam döngüsünün her aşamasıyla ilişkili CO2 miktarıyla ilgilidir. EPD'ler ISO 14025 ile uyumlu olacak şekilde ayarlanmıştır, üçüncü taraflarca onaylanmıştır ve UL, Underwriters Laboratories tarafından sertifikalandırılmıştır. Burada, Marmoleum’a hammadde sağlayan bitki ve ağaçlar tarafından CO2 yapılan emilimin, ürünün üretimi sırasında yayılan CO2 miktarından daha fazla olduğunu görebilirsiniz.

CO2 nötr ve döngüsel arasındaki fark nedir?

CO2 nötr, kullanılan bir sürecin veya üretilen ürünün sonunda atmosfere ilave CO2 eklemediğini ima eder. Bir bina için, sadece malzemenin kullanımını, binanın inşa edilme şeklini değil, aynı zamanda binanın çalışma şeklini de göz önünde bulundurmak gerekir: Yeşil enerji kullanması, doğal gaz yerine toprak sıcaklığını kullanması gibi.

Döngüsel, malzemelerin verimli kullanımı, malzemelerin yeniden kullanılması, ürünlerin ömrünün uzatılması ve ömrünü tamamladıktan sonra malzemelerin 'atık' haline gelmesinin önlenmesi konusunda 'malzeme' veya 'ekonomi' gibi birçok ürün ve süreçle bağlantılı olarak kullanılan bir terimdir.

CO2 dengelemesi kullanan bir ürüne/üreticiye karşı CO2 nötr bir ürünü nasıl değerlendirebilirim?

CO2 nötr bir ürün, CO2 emisyonu açısından sonucun çevreye ilave CO2 eklemeyeceği şekilde üretilen bir üründür.

CO2 nötr durumu, ürünün kendisi CO2 nötr olmadığında, ancak üreticiler karbon takası şemaları aracılığıyla kullanılan CO2'yi telafi etmek için harekete geçtiğinde de elde edilebilir. Karbon dengeleme planları, bireylerin ve şirketlerin kendi karbon ayak izlerini dengelemek için dünyadaki çevresel projelere yatırım yapmalarına izin verir. Buna karbon takası adı verilir. Karbon takası ile ilgili temel sorun, finanse ettikleri programın vaat edilen karbon tasarrufunu gerçekten sağlayıp sağlamadığıdır. Bu, sertifikalı karbon takas programları kullanılarak biraz hafifletilebilir. Bunlara Gönüllü Altın Standardı (VGS) ve Gönüllü Karbon Standardı (VCS) dahildir. VGS sertifikalı karbon takasları, Kyoto protokolünde belirtilen kurallara göre denetlenir ve ayrıca yerel topluluklar için sosyal faydalar göstermelidir.

Ancak; Marmoleum rulo CO2 nötr bir üründür ve bu durumu karbon takası veya diğer yollarla elde etmez.

CO2 nötr zemin kaplamasına sahip olduklarını iddia eden başka zemin kaplama üreticileri de var. Bu doğru mu?

CO2 karbon takası kullanırken ve toplam ürün tekliflerinizden belirli bir ürüne özellikle dikkat ederken bu mümkündür. Marmoleum konusunda, Forbo'nun CO2 nötr teklifi olarak 2.5 ve 2.0mm rulo ürünlerden oluşan tüm Linolyum ürün kategorisini kast ettiğini fark etmek önemlidir. Marmoleum kendi başına CO2 nötr bir üründür ve bu özelliğini karbon takası veya diğer yollarla elde etmez.

Ortalama bir karo halının yaklaşık 10kg/m2 CO2 yaydığını biliyoruz. Sadece bunun için 8 ağaç dikilmeli, bu karo halının yıllık üretim hacmi için kaç ağaç dikilmesi gerektiğinin hesabını da size bırakıyoruz.

Çevresel etkileri nasıl ölçüyorsunuz? LCA nedir?

Bunu bir Yaşam Döngüsü Analizi (LCA) yaparak ölçüyoruz.

LCA, bir ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca oluşturduğu toplam çevresel etkisini belirleme yöntemidir. Standart bir LCA, 5 aşamadan gelen etkileri dikkate alacaktır: Hammadde çıkarımı dahil üretim süreci, nakliye, uygulama, kullanım ve ürün ömrü sonu.

Yaşam döngüsü değerlendirmesi karmaşık bir süreçtir ve kararlar kesin değildir. Örneğin; insanlar her zaman üreticinin atıkları yok etme tavsiyelerine uymazlar.

İmha yöntemlerinin hem dezavantajları hem de yararları olabilir. Örneğin, yakma çevreye zararlı gazlar yayabilir; ancak açığa çıkan enerji elektrik üretmek için kullanılabilir.

Her aşamada yaşam döngüsü değerlendirmesi:
• hammadde kullanımı - su dahil
• enerji kullanımı
• atık maddelerin çevreye salınması

LCA, EPD'den farklı mıdır?

Evet.

Çevresel Ürün Beyanı (EPD), ürünlerin yaşam döngüsündeki çevresel etkileri hakkında şeffaf ve karşılaştırılabilir bilgiler veren, bağımsız olarak doğrulanmış, tescilli bir belgedir. EPD'ler ISO 14025'e uygun olarak ayarlanır ve üçüncü taraflarca doğrulanır. Yaşam döngüsü çevresel etkisinin gönüllü bir beyanı olarak, bir ürün için EPD'ye sahip olmak, beyan edilen ürünün çevresel olarak alternatiflerden üstün olduğu anlamına gelmez.

LCA hangi etkileri ölçer?

Forbo tarafından ölçülen ve rapor edilen etkiler şunlardır:

1. Küresel Isınma Potansiyeli (GWP)
2. Ozon tabakasının incelme potansiyeli (ODP)
3. Fotokimyasal Ozon Oluşturma Potansiyeli (POCP)
4. Asidifikasyon Potansiyeli (AP)
5. Ötrofikasyon Potansiyeli (EP)
6. Abiyotik Kaynakların Tükenmesi (Unsurlar) (ADPE)
7. Abiyotik Kaynakların Tükenmesi (Fosil Yakıtlar) (ADPF)

Tüm bu sonuçları açıklayan, üretim sürecini ve hammaddeleri tarif eden, ürünün yaşam döngüsünü ve çevreye etkisini anlatan EPD dokümanlarımız için:

Linolyum EPD Dokümanları

Hükümetler iklim değişikliğine dikkat etmek için ne yapıyor?

Gelişmeler ülkeden ülkeye değişir; ancak tüm ülkeler Paris anlaşmasını onayladıkları için hepsinin harekete geçmesi gerekir ve hepsinin sonuçta dünyanın sıcaklığının mevcut seviyesinden 1,5 derecenin üzerine çıkmasını önleyen bir plan üretmeleri gerekir. Bu da kaçınılmaz olarak metan ve karbondioksit (CO2) gibi sera gazlarının azaltılması açısından bir şeyler yapılması demektir.

Çoğu ülke zaman içinde CO2'nin azaltılmasına yol açacak bir politika belirlemiştir. Tüm pazarlardaki en büyük kazanç; enerji geçişi, fosil kaynaklı yakıttan güneş, hidro veya rüzgar enerjisi gibi sürdürülebilir enerjiye geçiştir. Vergilendirme bir diğer popüler önlemdir. Ancak ulaşımın değiştirilmesine yönelik araçlara, binaların inşa ve işletilme şekline yapılan yatırımlara da dikkat edilmektedir.

Paris anlaşması çok kapsamlıdır ve anlaşma belgesinde bir dizi kontrol ve denge bulunmaktadır. Bu nedenle; hükümetlerin bir plan yapmaları, harekete geçmeleri ve ilerleme hakkında rapor vermeleri gerekmektedir. 2030 ve 2050 pek çok ülke için kilometre taşları olarak tanımlanmıştır. Resmi olarak hala hazırlık aşamasındayız ve gerçek eylem 2020'den itibaren gerçekleşecek; ancak bunu bekleyecek vaktimiz tabii ki yok.

Bir binadaki zemin kaplama ürünü, devletin Sürdürülebilirlik açısından belirlediği hedeflere ulaşılmasına nasıl katkıda bulunabilir?

Zemin kaplama ürünü elbette binanın sadece bir parçasıdır; ancak binanın enerji ve su tüketimi, yapı malzemeleri, binanın yeri gibi diğer önlemlerle birlikte, çevre açısından sağlam bir bina oluşturmaya katkıda bulunur. Marmoleum zemin seçiminin LEED gibi bina sürdürülebilirlik derecelendirmelerinde gümüş, altın veya platin statüsüne ulaşmak için ek puan kazandırmasının nedeni de budur.