Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Marmoleum stories

Rekonstruktor

Martin Luther King Jr. Memorial Library The model banner

Francine Houben

Francine Houben jest założycielką i dyrektor kreatywną Mecanoo Architecten. Dzięki swojej praktyce zdobyła międzynarodowe uznanie. Jej prace sięgają od teatrów, muzeów i bibliotek po dzielnice, domy mieszkalne i parki. Każdy projekt opiera się na obserwacji ludzi, miejsca, kultury i klimatu. Analiza ta sprowadza się do projektów, które odpowiadają na bieżące potrzeby, ale są również przygotowane na (nie)przewidywalne zmiany.

Wybrane prace obejmują Delft University of Technology Library, Delft (1997), La Llotja Theatre and Congress Centre, Lleida, Hiszpania (2008), Library of Birmingham, Wielka Brytania (2013), Bruce C. Bolling Municipal Building, Boston, Stany Zjednoczone (2015) i National Kaohsiung Center for the Arts, Tajwan (2018). Obecnie pracuje nad renowacją Nowojorskiej Biblioteki Publicznej oraz centralnej biblioteki w Waszyngtonie – designed by Mies van der Rohe.

Portrait Francine Houben | photo made by Mecanoo

Kierując się ponadczasowymi wartościami Martina Luthera Kinga

Po trzyletniej transformacji przeprowadzonej przez Mecanoo, w ścisłej współpracy z OTJ Architects, Martin Luther King Jr. Memorial Library (MLKL) została ponownie otwarta w 2020 roku, odrodzona jako współczesne centrum kształcenia ustawicznego, które dociera do wszystkich społeczności.

Biblioteka, która została otwarta w 1972 roku, była jedyną biblioteką zaprojektowaną przez Ludwiga Miesa van der Rohe, jednego z największych architektów XX wieku, a następnie została nazwana imieniem Dr. Kinga, wielkiego przywódcy praw obywatelskich, który został zamordowany w 1968 roku.

O modernizacji budynku Francine Houben mówi: "Kierowaliśmy się ponadczasowymi wartościami Martina Luthera Kinga i wdrożyliśmy je w tej, najważniejszej dla mieszkańców stolicy Ameryki, bibliotece. "

Martin Luther King Jr. Memorial Library
Martin Luther King Jr. Memorial Library The central staircase

Społeczny punkt orientacyjny w mieście

Transformacja MLKL przynosi nowe, humanistyczne środowisko na wszystkich poziomach, zaprojektowane i zaprogramowane na przyszłość. Wśród udogodnień znajdzie się publiczny ogród na dachu, teatr, charakterystyczne klatki schodowe oraz szereg pracowni i warsztatów.

Głównym celem nowego projektu, jak wyjaśnia Houben, jest "podkreślenie roli biblioteki jako miejsca spotkań towarzyskich i jej silnej obecności jako społecznego punktu orientacyjnego w mieście" Podejście projektowe równoważy bardzo różne spuścizny Miesa van der Rohe i dr Kinga.

Naturalne połączenie z budynkiem

Do aranżacji wnętrza Martin Luther King Jr. Memorial Library Francine wybrała Marmoleum. Dzięki swoim "nowoczesnym, ponadczasowym wartościom" Marmoleum w naturalny sposób łączy się z budynkiem i jego klasycznymi, ponadczasowymi meblami zaprojektowanymi przez Eamesa i Miesa van der Rohe.

Aby nadać każdej podłodze jej niepowtarzalny charakter, zastosowano różne kolory Marmoleum. Na poziomie A i na pierwszym piętrze, w Bibliotece Dziecięcej zainstalowano Marmoleum Sahara ze względu na jego ciepły i przyjemny blask.

Do Wielkiej Czytelni, miejsca przeznaczonego do czytania i koncentracji, wybrano głęboki brązowo-czerwony kolor Marmoleum Henna. W bibliotece naukowej na trzecim piętrze położono podłogę Marmoleum Serene Grey, która zapewnia bardziej neutralne tło biznesowe.

Martin Luther King Jr. Memorial Library | The grand reading room
 Jr. Memorial Library | The hallway

Marmoleum, więcej niż materiał

Poza materialną ekspresją i kolorystyczną tożsamością, Francine bada także inne aspekty Marmoleum. W jednym z obszarów MLKL, Marmoleum jest wykorzystywane do opowiadania historii. Aby wpuścić do wnętrza więcej światła, usunięto część oryginalnych ścian, a dodając minimalistyczną i prostą podłogę Marmoleum, w subtelny sposób nawiązano do "tego, co było kiedyś", komunikując historię w elegancki sposób.

W wywiadzie Francine opowiada o tym, jak biblioteka ożywa w godzinach wieczornych, jak odbicie ciepłych odcieni Marmoleum oświetla przestrzeń miękką, kolorową poświatą, czyniąc budynek jeszcze bardziej zachęcającym i wyróżniającym się w kontekście miejskim jako promieniująca, zmodernizowana ikona.

Specjalne podziękowania dla:

Francine Houben
Gal Keshet | reżyseria, filmowanie i montaż
Gena Haensel | transkrypcja
Simone de Vries | doradztwo