Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

MARMOLEUM - PROJEKTOWANIE Z LINOLEUM

Linoleum to 160-letnia innowacja

Tym, co wyróżnia ten materiał, są jego nieograniczone nowe możliwości. Jednym z wyzwań, przed którymi stoi nasze studio projektowe, jest identyfikacja tych możliwości i przełożenie ich na nowy wygląd zgodny z współczesnym duchem czasu.

designing with linoleum

Co składa się na projektowanie linoleum? Z pozoru proste pytanie, ale projektowanie linoleum - czyli naszego Marmoleum - jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

designing with linoleum

Naturalne surowce

designing with linoleum

Materiał w zbliżeniu

Wielodyscyplinarny

Design jest często silnie powiązany z kolorem i fakturą. Chociaż te aspekty rzeczywiście odgrywają ważną rolę w rozwoju nowej kolekcji Marmoleum, zaskoczeniem może być fakt, że w projektowaniu Marmoleum biorą udział także inne dyscypliny.

Estetyka Marmoleum jest nierozerwalnie związana z procesem produkcji, surowcami, proporcjami, w których są one stosowane i ich obróbką. Elementy te razem decydują o wyglądzie produktu. Obmyślanie nowego projektu z tej perspektywy wymaga ścisłej współpracy z wieloma ekspertami od linoleum w zespołach interdyscyplinarnych.

Zmaterializować kolor / Kolor jak żywy

Aby przełożyć koncepcję koloru na linoleum potrzebny jest głębszy poziom wiedzy o tym materiale. Naturalne właściwości materiałów stosowanych w linoleum bezpośrednio wpływają na końcowy kolor.

Na przykład nie można uzyskać czystego białego linoleum, ponieważ linoleum, do którego nie dodano jeszcze żadnego pigmentu, ma naturalnie żółto-złoty kolor. Ten podstawowy kolor materiału można przyciemnić o odcień, jeśli przepis zawiera na przykład pył korkowy zamiast mąki drzewnej.

Różnice te wpływają na wygląd koloru w produkcie końcowym. Kolor wchodzi w linoleum, dzięki czemu jest bogaty i głęboki. Właściwości linoleum mogą sprawić, że abstrakcyjna koncepcja kolorów będzie namacalna w zaskakująco atrakcyjny sposób. Jakby kolor się zmaterializował / ożył.

granulate

Granulat linoleum

granulate

Próbki kolorystyczne linoleum

Nowe trendy - nowe wyzwania

Trendy, które identyfikują nasi projektanci mogą być impulsem do wykroczenia poza nowy schemat kolorów, co prowadzi do nowego dostosowania receptury linoleum, a nawet całego procesu produkcyjnego.

W przeszłości studio projektowe eksperymentowało na przykład z mąką drzewną z różnych gatunków drzew. Pomysł polegał na stworzeniu kolekcji Marmoleum, w której kolory mąki drzewnej działały jako rodzaj „pigmentu”, tworząc spektrum kolorów.

Wykraczanie poza normy

Oprócz różnorodności w istniejących surowcach, bardziej radykalne zmiany mogą obejmować dodanie nowych „niestandardowych” surowców do linoleum.
W 2010 r., zainspirowane powstającym wówczas trendem upcyklingu, Działy Projektowania oraz Badań i Rozwoju rozpoczęły prace nad sposobem włączenia naturalnych odpadów przemysłowych do linoleum. Rezultatem była nasza kolekcja „Marmoleum Cocoa”.

designing with linoleum

Kolekcja Marmoleum Cocoa

designing with linoleum

Łuski kakaowca

Szczęście sprzyja odważnym

Dzięki połączeniu wiedzy i przeprowadzeniu testów na małą skalę wraz z kolegami z Działu Badań i Rozwoju powstaje miejsce na nowe kierunki w procesie projektowania. Wyzwanie polega nie tylko na rozpoznaniu wartości w nieoczekiwanym wyniku, ale także na przekonaniu innych do tego samego.
Wszystko w odpowiednim czasie.

Oprócz wymienionych powyżej surowców, w procesie produkcji istnieje wiele innych czynników, które wpływają na wygląd Marmoleum. Rolki stosowane do prasowania granulek linoleum na podłożu z juty są jednym z przykładów.
Ostatnio ponownie pojawił się pomysł na cieńsze, bardziej elastyczne linoleum. Cienki materiał sprawia, że tkane podłoże jest widoczne i wyczuwalne w linoleum nadając mu nowy wymiar.

Czas ma kluczowe znaczenie w każdej innowacji. Bez względu na to, jak świetny jest pomysł, jeśli nie będzie na niego popytu, nie będzie miał żadnej wartości. Eksperymenty z linoleum mogą czekać latami na odpowiedni moment do dalszego rozwoju.

Rozpoczęcie dyskusji

Próbki linoleum stanowią konkretny pomysł i mogą być wprowadzeniem do dalszej dyskusji. Rozważona zostanie koncepcja pod kątem wykonalności produkcji, tego, jak projekt będzie przyszłościowy i jak będzie pasował do kolekcji. Dyskusje mogą wnieść więcej treści do historii, która zostanie później opowiedziana wokół kolekcji.

Nowy wzór Marmoleum opracowywany jest na podstawie konkretnego zapotrzebowania, które może odnosić się do segmentu, grupy docelowej, regionu lub trendu.

Na przykład widzimy rosnącą potrzebę domowej atmosfery w budynkach publicznych. Marmoleum, dzięki swojej ekspresji materiału, może zaoferować rozwiązanie tego problemu, podobnie jak wybór określonej kolorystyki.

flexible linoleum

Elastyczne linoleum

flexible linoleum

Bogata kolorystyka Marmoleum

Dynamika budynku

W miarę ewolucji aranżacji wnętrz zauważamy silną zmianę w projektowaniu poszczególnych segmentów. Poprzednio projektowano szpitale, które wyglądały jak szpitale oraz biura, które miały wyglądać tak jak standardowe, typowe biura. Obecnie budynki publiczne posiadają różnorodną atmosferę.

Ta zmiana perspektywy zainspirowała zespół projektowy Forbo do opracowania schematu kolorów w oparciu o różne rodzaje interakcji, które mogą mieć miejsce w budynku.

Jedność w różnorodności

Punktem wyjścia dla zespołu projektantów Forbo podczas tworzenia nowych kolekcji jest pięć kluczowych motywów, każdy z własną kolorystyką. Dzięki zastosowaniu nadrzędnej kolorystyki powstaje naturalne i silne połączenie między różnymi produktami podłogowymi Forbo. Nasze kompletne portfolio jest zrównoważone i idealnie dostosowane do nowoczesnego ducha czasu.

dynamics of a building

Propozycja kolorystyczna pt.: KONCENTRACJA

dynamics of a building

Propozycja kolorystyczna pt.: RUCH