Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

DYNAMIKA BUDYNKU

Nastąpiła zmiana w projektowaniu

Wcześniej była wyraźna jednolitość; szpital wyglądał jak szpital, a biuro projektowano tak, by było dokładnie tym, czego można oczekiwać od biura: po prostu miejscem pracy.

Senior Designer, Marijke Griffioen, opisuje, jak zacierają się granice między różnymi segmentami, a budynki przyjmują różne „tożsamości”, które mogą odzwierciedlać cechy charakterystyczne dla poszczególnych projektów.

Tessera Chroma Camisole 3621 / Tangerine 3623 / Tuxedo 3606

Kończąc Design Academy w Eindhoven w Holandii jako projektant tekstyliów, Marijke pracowała jako niezależny projektant w kilku studiach architektonicznych i projektowych, a także ma wieloletnią karierę jako nauczyciel w kilku holenderskich akademiach sztuki i projektowania.

Jako starszy projektant w zespole projektowym Forbo, Marijke nawiązała współpracę z międzynarodowymi instytutami edukacyjnymi, niezależnymi projektantami i międzynarodowymi producentami mebli. W swoich projektach współpracuje ze studentami studiów licencjackich i magisterskich w zakresie produktów i projektowania wnętrz. Doświadczanie świeżego spojrzenia młodych talentów ma wielką wartość, ponieważ pomaga jej identyfikować pojawiające się trendy i rozumieć potrzebę przyszłych innowacji produktowych.

Marijke Griffioen Senior Designer
Tessera Nexus 3501 3507

We współczesnym środowisku biurowym coraz większy nacisk kładzie się na zdrowie i dobre samopoczucie pracownika. Współczesne biura nie tylko zapewniają przestrzeń do pracy, ale także oferują miejsca do relaksu i spotkań towarzyskich - a podłogi odgrywają znaczącą rolę w całym tym doświadczeniu. Pomagają rozróżnić lub połączyć ze sobą przestrzenie wielofunkcyjne, zachowując jednocześnie funkcjonalność, dekoracyjność oraz stymulację lub wsparcie innych elementów architektonicznych, w zależności od przeznaczenia przestrzeni.

Wzrasta również popyt na środowiska przejściowe; przestrzenie muszą być w stanie ewoluować i dostosowywać się do nowych funkcji. A te stale zmieniające się przestrzenie wymagają ścian i podłóg, które mogą pełnić rolę kameleona w zestawieniu z ponadczasowymi kolorami i podstawowymi materiałami.

Te trendy i zmieniające się sposoby myślenia zainspirowały zespół projektantów Forbo do opracowania globalnej karty kolorów. Zamiast definiować zakresy kolorów związane z segmentami, zespół przeanalizował różne dynamiki zachodzące w budynku. Struktura Global Color Card reprezentuje dialog między wybranymi kolorami i sposobem ich grupowania w celu ustawienia tonu, a nie pojedynczego koloru. Ponieważ ogólna ekspresja wybranych kolorów reprezentuje zdefiniowaną atmosferę, poszczególne kolory można łatwo zaktualizować w razie potrzeby, zachowując jednocześnie nienaruszony charakter całości.

Zidentyfikowano pięć motywów: Przyjmowanie (Receiving), Przemieszczanie (Moving), Łączenie (Connecting), Koncentracja (Concentrating) i Relaks (Recharging), przy czym każde odnosi się do różnych tożsamości, jakie może mieć przestrzeń. Pięć tematów wyraża pewien stan osoby lub działania odbywającego się w budynku, a każdy scenariusz ma swój unikalny schemat kolorów z autentyczną tożsamością stworzoną przez kontrast, intensywność i rozmieszczenie kolorów. Jest to ogólna ekspresja wybranych kolorów, która reprezentuje zdefiniowaną atmosferę, przy czym poszczególne kolory można łatwo zaktualizować w razie potrzeby, zachowując jednocześnie nienaruszony ogólny wygląd.

Temat „przyjmowania” opisuje scenariusz wejścia osoby do budynku; przejście z zewnątrz do wewnątrz. Przestrzeń, dostępna i przejrzysta, w której należy czuć się mile widzianym, ponieważ pierwsze wrażenia są kluczowe. Jest to obszar budynku, który powinien wyraźnie odzwierciedlać „odczucie” marki i spełniać oczekiwania klienta, aby czuli się komfortowo, jak w domu. Szereg naturalnych i neutralnych kolorów może stanowić bazę do stworzenia ciepłej i przyjaznej atmosfery, a jednocześnie stanowić tło dla mocnych i wyraźnych kolorów tożsamości marki.

„Przemieszczanie” oznacza przejście w kierunku miejsca docelowego i cel, dla którego ktoś znajduje się w budynku - na przykład przejście z punktu A do punktu B, z recepcji do osoby, z którą chcesz się spotkać, lub przejście między oddziałami. Orientacja jest priorytetem, więc obszary te muszą być czytelne i udzielać wskazówek, nawet gdy jest się zestresowanym. Przestrzeń musi być czytelna. Można ja wykreować na przykład za pomocą jasnych kolorów, a także za pomocą znaków i symboli, które wyznaczają kierunek poruszania się.

"Moving" space within a building
Tessera Chroma in "Connecting" space

Dynamika „łączonych” przestrzeni oznacza obszary, w których osoba będzie się łączyć z innymi ludźmi w budynku, takie jak otwarte przestrzenie publiczne dla spontanicznych interakcji lub półotwarte przestrzenie przewidziane dla dialogów lub burz mózgów. Obszary te pozwalają na ekstrawertyczny zastrzyk energii lub na odpoczynek dla umysłu. Tutaj kolory i materiały mogą być bardziej skomplikowane, na przykład warstwowe schematy kolorów z nieoczekiwanymi kombinacjami, które wzbudzają zainteresowanie i ciekawość oraz inspirują myśli.

W przypadku „Koncentracji” uwaga skupiona jest na jednostce i ma na celu uniknięcie niepożądanych zakłóceń. Są to zaciszne przestrzenie dla prywatności i skupienia, a podczas koncentracji ludzie potrzebują wyciszonej atmosfery i dobrych właściwości akustycznych. Dlatego palety kolorów w tym obszarze budynku powinny być subtelne i ciche z minimalnymi fakturami lub nasycone, matowe, ciepłe, miękkie i neutralne dla zmysłów

Wreszcie, „Relaks” jest związany ze stanem umysłu i opisuje zrelaksowane otoczenie, w którym ludzie mogą pozwolić sobie na spokój i bycie sobą. Ta część budynku powinna odzwierciedlać domową atmosferę, aby ludzie mogli w niej odświeżyć głowę i naładować akululatory, a także dać poczucie tymczasowej własności. Należy tu stosować jasne i świeże odcienie, takie jak pastelowe kolory, ponieważ zachęcają ludzi do odpoczynku, oddechu i ucieczki w swój świat.

Wykorzystanie tej koncepcji kolorów opartej na różnych dynamikach zachodzących w budynku, pozwoliła Forbo stworzyć kompletne portfolio produktów, które można bezproblemowo łączyć. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie zaoferować możliwość integracji różnorodnych produktów podłogowych w piękny sposób i sprawić, że podłoga przyczyni się do stworzenia pozytywnych wrażeń.

Flotex Planks Urbanest Office Recharging Space