Zvoľte svoju krajinu

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Cirklulárne Marmoleum

Výroba krytiny Marmoleum zo starej podlahy

Preskúmajte nižšie

Výroba novej krytiny Marmoleum

z 20 ročnej podlahy

V súčasnej dobe sa cirklulárnosť pri podlahových krytinách zatiaľ vo veľkej miere nedosiahla. Riešenia sú obmedzené obzvlásť ak je podlaha nalepená na podklad, čo je prípad väčšiny dnes používaných pružných podláh.

V roku 2021 bol s Technickou univerzitou v Delfte zahájený projekt spätného odberu 13 000 m2 starého materiálu Marmoleum, ktoré bolo inštalované na Fakulte elektrotechniky, matematiky a informatiky (EEMCS) pred viac ako 20timi rokmi. Úlohou bolo plne recyklovať tieto podlahy na úplne nové Marmoleum - úloha, ktorá je vo svete linolea úplne neobvyklá.

circular marmoleum

Recyklácia v krokoch

Renovácia je obvykle otázkou demolácie a rekonštrukcie, ale projekt TU Delft si vyžadoval delikátnejší prístup. Podklad aj podlahová krytina museli zostať čo najviac neporušené a bolo treba zabrániť kontaminácii materiálu. Pomocou špeciálneho odstraňovača na podlahy bola krytina Marmoleum odstránená rýchlo a starostlivo.

Jednotlivé pásy odstráneného linolea, ktoré boli tridsať centimetrov široké a mali hrúbku dva a pol milimetra, boli zrolované a zhromaždené do kontajnerov na kolieskach.

Úloha Marmolea

Od odrezkov po prášok

Po odstránení podlahy z budovy bola podlaha vyčistená, zbavená lepidiel a poteru, a potom bola zošrotovaná a rozomletá. Čistota materiálu znamenala, že prášok mohol byť použitý pre cementársky priemysel a zhruba jedna tretina mohla byť znovu využitá na výrobu nového linolea Marmoleum, ktoré bolo tvorené takmer z 50% recyklátom starej podlahy.

Ďalšia časť starého linolea bola rozomletá na prášok a použitá holandskou spoločnosťou [CooLoo] (https://cooloo.nl/forbo-flooring-systems/;css-nAr) na výrobu mäkkého sedenia pre fakultné odpočinkové zóny, ktoré boli potiahnuté povlakom vyrobeným zo starých podláh Marmoleum.

Cooloo nábytok TU Delft

Budúce cirkulárne riešenia

So stále väčším počtom podlahových krytín, ktoré sa inštalujú bez lepenia, budú v budúcnosti cirkulárne riešenia ešte jednoduchšie. Či už s lepidlom alebo bez neho, úplný cirkulárny posun od starých podláh stále vyžaduje čistý recyklačný kolobeh, dobrý dodávateľský reťazec a dobre premyslený spôsob výroby šetrný k životnému prostrediu.

Podmienky sa budú pre každý projekt líšiť a vždy budú vyžadovať dôkladné posúdenie. Skúšanie rôznych metód znamená, že sa neustále učíme, čo to znamená ísť naplno do cirklularity.

Pozrite sa, akým výzvam na konci životnosti čelíme
Drvené linoleové odrezky

Ďalšie inšpiratívne články

Chceli by ste si prečítať ďalšie články o spoločnosti Forbo Flooring a udržateľnosti? Navštívte našu stránku Forbo Stories.

Objavte príbehy Forbo