Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Konkurs dla projektantów i wykonawców

Ogłaszamy pierwszy w Polsce konkurs na najlepszą realizację z użyciem Linoleum Meblowego!
Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych polskich projektów oraz realizacji z wykorzystaniem tego ekologicznego materiału w branży wykończenia wnętrz oraz meblarskiej.

Linoleum od nowa

  • Linoleum od nowa - konkurs dla projektantów i wykonawców
  • Linoleum od nowa - konkurs dla projektantów i wykonawców

Zwyciezcy

Znamy laureatów konkursu „Linoleum od nowa”!

Poznań, 4 stycznia 2021
Konkurs „Linoleum od nowa” miał na celu wyłonienie najciekawszych polskich projektów oraz realizacji z wykorzystaniem linoleum meblowego Forbo. Skierowany był do projektantów, wykonawców i producentów z branży meblarskiej oraz wykończenia wnętrz, a także do studentów. 17 grudnia odbyły się obrady, podczas których jury wyłoniło zwycięzców.
W lutym 2020 roku firma Forbo Flooring Polska ogłosiła pierwszy w Polsce konkurs na projekt lub realizację z użyciem linoleum meblowego. Konkurs skierowany był do architektów, projektantów, studentów architektury i Akademii Sztuk Pięknych, którzy swoje prace mogli zgłaszać w kategorii Najlepszy Projekt, oraz do stolarzy, wykonawców, producentów mebli, których zgłoszenia były oceniane w kategorii Najlepsze Wykonanie. Pośród kilkudziesięciu zgłoszeń znalazły się projekty wnętrz, a także mebli i obiektów, zarówno tworzonych na indywidualne zamówienia, jak i przeznaczonych do masowej produkcji.

W drugiej połowie grudnia odbyły się obrady jury w składzie: przewodniczący Jacek Tryc (SAW), Szymon Hanczar (ASP Wrocław), Jan Sikora (ASP Gdańsk), Dominika Zielińska (Workplace), Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz (Grynasz Studio), Michał Piernikowski (dyrektor Łódź Design Festival), Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo (Kabo&Pydo), Tomasz Augustyniak, Agata Frątczak (SAW, MADAMA), Aga Kobus i Grzegorz Goworek (Studio Organic), Katarzyna Księżopolska (redaktor naczelna MAGAZIF.com), Magdalena Federowicz-Boule (SAW, Tremend), Małgorzata Szczepańska (redaktor naczelna Elle Decoration), Anna Grużewska (redaktor naczelna Czas na Wnętrze), Dominika Olszyna (Wp.pl Wp Dom) i Agnieszka Gruszczyńska-Hyc (redaktor naczelna M jak mieszkanie i urządzamy.pl). Mimo że ze względu na panującą sytuację obrady odbyły się online, nie zabrakło ciekawych dyskusji między jurorami, którzy każdy projekt rozpatrzyli pod względem estetycznym, funkcjonalnym i technicznym. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się podczas transmisji live na Facebooku OKK! PR:
https://www.facebook.com/okkprPL/videos/416511109705545

Główną nagrodę w kategorii Najlepszy Projekt zdobyła Katarzyna Dobiecka za kolekcję stołów Fi o minimalistycznej formie i oryginalnym wykończeniu linoleum Forbo. Bryła walca doskonale wykorzystuje właściwości elastycznego materiału i razem z oklejonym blatem stanowi wizualną jedność. – To mebel prosty, pełen świeżości i lekkości. Daje szansę na dobry design w dobrej cenie. Linoleum jest materiałem wiodącym w tym projekcie, co wpisało się w nasze oczekiwania. Doceniliśmy także zastosowanie linoleum na powierzchniach, które nie są płaskie – czytamy w uzasadnieniu jury.

najlepszy projekt

W kategorii Najlepsze Wykonanie największą aprobatę jurorów uzyskał zestaw mebli szkolnych dla firmy PILCH z Ustronia zaprojektowany przez firmę ALGORYTM DESIGN (Klaudia Gołaszczyk, Michał Biernacki, Paweł Mularczyk). W opisie projektu czytamy: „Zestaw mebli szkolnych stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego szkolnictwa oraz zmieniające się potrzeby użytkowników. Modułowy charakter mebli zapewnia możliwość tworzenia różnych układów, w celu dopasowania wyposażenia sali do charakteru prowadzonych zajęć. Przykładowo dzięki odpowiedniemu ustawieniu stolików można ułatwić dzieciom komunikowanie się w trakcie pracy realizowanej w grupach. Ławki wyposażone są w dodatkowe elementy, które po rozłożeniu zwiększają powierzchnię do pracy, co może być przydatne, m.in. podczas zajęć plastycznych. Możliwe jest także zastosowanie wykończenia blatów z linoleum, minimalizującego niepożądane dźwięki, które mogą rozpraszać uczniów z nadwrażliwością słuchową. Regały zostały również zaprojektowane w systemie modułowym, co ułatwia dostosowanie mebla do indywidualnych potrzeb oraz wymiarów sali lekcyjnej. Dzięki zastosowaniu regulacji rozmiar mebli można dopasować indywidualnie do wzrostu dziecka, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań zawartych w normach. Krzesła oraz pozostałe meble posiadają elementy pomalowane farbą suchościeralną, po której można pisać kredą bądź flamastrem. Te elementy mogą zostać wykorzystane do zabawy czy np. podpisania krzesła lub szuflady należącej do konkretnego dziecka. Zestaw zawiera: krzesło, ławki 1 i 2-osobowe, modułowy regał, ławkę dla dzieci niepełnosprawnych oraz parawany pełniące funkcję przenośnych tablic. Zestawy zostały zaprojektowane w dwóch rozmiarach: dla młodszych oraz starszych dzieci. Dzięki walorom estetycznym, ciekawemu wzornictwu i kolorystyce mebli oraz zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, to rozwiązanie nie tylko dla szkół, ale też element wyposażenia pokoi dziecięcych.” Według uzasadnienia, jurorzy docenili to, że linoleum było puntem wyjścia w tym projekcie, a jego użycie, na etapie wykonawczym wymaga zaplecza technologicznego, odpowiednich maszyn i wiedzy. To coś więcej niż oklejanie powierzchni płaskich materiałem. W tym projekcie widać wysoką kulturę pracy wykonawców, oraz zastosowanie odpowiednich technologii, które eksponują walory zastosowanego materiału.

Zwycięzcy kategorii otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych.

najlepsze wykonanie

Specjalne wyróżnienie (w postaci zapasu linoleum meblowego Forbo) za wysokie oceny w obydwu kategoriach zdobyła kolekcja mebli dziecięcych Nino projekt MOWO Studio/ Monika Elikowska-Opala, Wojciech Opala, wykonanie Fameg Sp. z o. o. Według opisu w zgłoszeniu, kolekcja Nino to krzesełko, stół, pojemnik na zabawki, wysokie krzesełko dla starszych dzieci oraz płotek pozwalający wydzielić strefę zabaw dla dzieci. Dzięki Nino można stworzyć estetyczną przestrzeń przyjazną dla rozwoju dziecka, wspierającą jego kreatywność i ekspresję. Powierzchnię stolika i krzesełka możemy dodatkowo zabezpieczyć powłoką ochronną Forbo Furniture Linoleum. Linoleum jest naturalnym i higienicznym materiałem najwyższej jakości, pozyskiwanym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Charakteryzuje się matową, przyjemną w dotyku powierzchnią, odporną na brudzenie i odciski palców. Meble Nino wykonane są z dbałością o detal, z naturalnych materiałów przyjaznych dla dziecka i środowiska. Nino spodoba się zarówno dzieciom jak i rodzicom. To idealna kolekcja do domów i do przestrzeni komercyjnych. Jurorzy uznali, że jest to bardzo dobry estetycznie projekt, uzupełniony linoleum na powierzchniach płaskich – blatach, siedziskach. Docenili klasyczne stolarstwo połączone z nowoczesnymi materiałami. Sposób obróbki mebli uwzględnia specyfikę użytego linoleum, co w efekcie owocuje spójną i atrakcyjną wizualnie rodziną produktów. Widać tu ścisłą współpracę projektantów i wykonawców.

wyroznienie

Ponadto jurorzy przyznali wyróżnienia, za które nagrodą jest wsparcie medialne.

Wyróżnione prace w kategorii Najlepszy Projekt:
Szafa, projekt: Jan Strumiłło, Julia Jankowska/Jan Strumiłło Architekt
Opis: Ogromna wbudowana szafa w sypialni skrywa drugie wejście do łazienki. Jej pokryte pudrowym linoleum fronty mają wyfrezowany kraciasty wzór odsłaniający wewnętrzne warstwy sklejki. Gładki pudrowy róż frontów w zupełnie nieoczekiwany sposób zderzył się z nieuporządkowaną organiczną wewnętrzną strukturą sklejki. Stolarz był początkowo zgorszony, ale nas ten efekt zachwycił od początku. Zdecydowaliśmy się na pojedynczy uchwyt w postaci gałki do drzwi łazienkowych. Pozostałe skrzydła szafy otwierają się na docisk. Fronty są miłe w dotyku, lepiej znoszą eksploatację niż lakierowana sklejka i można je łatwo doprowadzić do czystości.
Uzasadnienie jury: Projekt przeznaczony do realizacji rzemieślniczej, a nie przemysłowej. Ukazuje nietypowe możliwości użycia linoleum, które mocno się broni w tym projekcie, jednocześnie pokazując cechy sklejki, na której zostało użyte.

Wyróżnienie w kategorii Najlepszy Projekt

Zestaw mebli szkolnych dla firmy PILCH z Ustronia zaprojektowany przez firmę ALGORYTM DESIGN, Projektanci: Klaudia Gołaszczyk, Michał Biernacki, Paweł Mularczyk
Opis w tekście powyżej
Uzasadnienie jury: Doceniliśmy w tym projekcie wszechstronność użycia linoleum, to że jest materiałem wiodącym, świadczącym o charakterze tych mebli. Atutem jest też modułowość, dzięki której meble zyskują dodatkową funkcjonalność.

Wyróżnienia w kategorii Najlepsze Wykonanie:
Stół Fi, projekt: Katarzyna Dobiecka, wykonanie: Tarnopak Sp. z o.o.
Opis: Podstawa stołu Fi wykonana jest z kartonowej tulei i razem z wyważonym dnem stanowi szkielet dla linoleum. Okrągły blat to sandwich materiałów: linoleum/sklejka/hpl. Projektantowi zależało na niewidocznym połączeniu nogi z blatem i dlatego wewnątrz umieściliśmy stalowy pręt z gwintem. Całość skręcona jest śrubą schowaną w dnie ze sklejki. Takie rozwiązanie jest estetyczne i pozwala na łatwy demontaż mebla, co jest istotne przy transporcie. Stół (opcjonalnie) jest wyposażony w stopki, które są remedium na krzywą podłogę i jednocześnie chronią ją przed zarysowaniem.
Uzasadnienie jury: Doceniliśmy zarówno myślenie projektantów o technologii wykonania mebla, jak i samo wykonanie. Płaszczyzny i krzywizny pokryte linoleum doskonale tu ze sobą współgrają.

Nagroda główna w kategorii Najlepszy Projekt

Kuchnia, manufaktura domów modułowych „DOM ARCHITEKTÓW”, projekt arch. Emilia Durka-Zielińska, arch. Walenty Durka
Opis: Kuchnia została wykonana w budynku zaprojektowanym i zrealizowanym w naszej manufakturze. Jest to obiekt w konstrukcji drewnianej, prefabrykowanej. Realizując nasze budynki i ich wnętrza korzystamy z ekologicznych, naturalnych materiałów, czyniąc nasze obiekty zdrowymi dla ich mieszkańców. Staramy się także by wszystkie nasze działania miały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Drewniana kuchnia, wykończenie frontów Forbo Furniture Linoleum oraz zastosowanie kamienia stało się więc naszym naturalnym wyborem. Korpusy kuchenne zostały wykonane z płyt z drewna klejonego krzyżowo. Fronty z płyty MDF obustronnie pokrytych linoleum meblowym Forbo w kolorze czarnym. Do zabezpieczenia krawędzi frontów zastosowaliśmy obłóg dębowy, co w połączeniu z piękną matową powierzchnią frontu nadało całości indywidualnego charakteru. Blaty wykonaliśmy z kamienia naturalnego a wszystko razem nadało kuchni elegancji i wyrafinowania. Z uwagi na umiejscowienie zabudowy kuchennej w otwartej przestrzeni pokoju dziennego aspekt estetyczny poza kwestią funkcjonalności kuchni miał kluczowe znaczenie. Okładzinę Forbo Furniture Linoleum zastosowaliśmy również do pokrycia/zabezpieczenia ściany przy zabudowie kuchennej a Forbo Marmoleum jako wykończenie podłóg.
Uzasadnienie: Walorem projektu jest kompleksowe zastosowanie naturalnych materiałów, dbałość o detal projektanta idzie tutaj w parze z precyzją wykonania i zrozumieniem przez wykonawcę specyfiki materiału, z którym pracuje.

Wyróznienie w kategorii Najlepsze Wykonanie

O konkursie

O konkursie

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:
- Najlepszy Projekt
- Najlepsze Wykonanie.
Mogą w nim wziąć udział zarówno architekci, projektanci wnętrz, designerzy, a także studenci architektury i ASP, jak również wykonawcy - stolarze oraz producenci mebli.

Wystarczy wypełnić poniższy formularz i przesłać do nas zdjęcia zrealizowanego projektu z użyciem Furniture Linoleum. Może to być krzesło, siedzisko, stół, biurko, szafa, drzwi, lada, pojemnik, zegar, taca - każda forma z użyciem materiału Furniture Linoleum, która powstała w czasie regulaminowym, może wziąć udział w konkursie.
Regulamin Konkursu Linoleum od Nowa

Forbo_Furniture-Linoleum

Jak to działa?

Zgłoszenia realizacji, które powstały w latach 2015 - 2020 składać można za pomocą poniższych formularzy do 30 października 2020 roku.

Nadesłane prace oceniane będą pod kątem zastosowania linoleum meblowego, innowacyjności oraz wysokiego poziomu estetyki. Laureatów konkursu wyłoni jury złożone z ekspertów z różnych dziedzin. Wyniki poznamy w grudniu.

Nagrody

Na zwycięzców w każdej kategorii konkursu czeka nagroda główna: 5000. złotych, a także wsparcie medialne i publikacje w prasie.
Dla każdego uczestnika czeka nagroda gwarantowana: notes wykonany z Furniture Linoleum.

furniture installation plan Wykładzina lonoleum na meblach

Skontaktuj się z nami

Jeżeli nie spotkałeś się jeszcze z tym materiałem, nic straconego. Skontaktuj się z nami, a my udzielimy wsparcia produktowego, technicznego i merytorycznego na każdym etapie projektowania i realizacji.
Ogranicza nas tylko wyobraźnia. I czas do 30 października.

Napisz do nas: konkurs@forbo.com
Na wszelkie pytania produktowe i technologiczne odpowie: Maciej Kloc, tel. +48 669 888 441,
maciej.kloc@forbo.com

Konkurs wspiera firma Laminart - importer i generalny przedstawiciel uznanych światowych producentów materiałów do produkcji mebli oraz zabudowy wnętrz.
Kontakt:
LAMINART    ul. Laskowa 24, 62-060 STĘSZEW, tel. (61) 813 47 33,
www.laminart.pl

logo Forbo i partnera - Laminart

Jury

Wybitni członkowie Jury

Zgłoszenia oceniać będą m.in.:

Szymon Hanczar (ASP Wrocław),
Jan Sikora (ASP Gdańsk),
Dominika Zielińska (Workplace),
Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz (Grynasz Studio),
Michał Piernikowski (dyrektor Łódź Design Festival),
Katarzyna Borkowska i Tomek Pydo (Kabo&Pydo),
Tomasz Augustyniak, Agata Frątczak (SAW, MADAMA),
Aga Kobus i Grzegorz Goworek (Studio.O.),
Katarzyna Księżopolska (redaktor naczelna MAGAZIF),
Magdalena Federowicz-Boule (SAW, Tremend),
Małgorzata Szczepańska (redaktor naczelna Elle Decoration),
Anna Grużewska (redaktor naczelna Czas na Wnętrze),
Dominika Olszyna (Wp.pl / Wp Dom) i
Agnieszka Gruszczyńska-Hyc (redaktor naczelna urządzamy.pl).

Przewodniczącym konkursu jest architekt Jacek Tryc – jeden z założycieli Stowarzyszenia Architektów Wnętrz.

Markę Forbo Flooring System w jury będzie reprezentowała Marijke Griffioen ekspertka w dziedzinie Furniture Linoleum.

Circulair Furniture Challenge

O produkcie

O produkcie

Linoleum meblowe to produkt ekologiczny, wytwarzany z naturalnych surowców, takich jak olej lniany, żywica, mączka drzewna i naturalne barwniki. To elegancki, łatwy w obróbce materiał wykończeniowy, który może być stosowany na wszystkich znanych rodzajach materiałów oraz tworzyw drewnopochodnych, jak MDF, płyta wiórowa czy sklejka.
Zobacz więcej o Furniture Linoleum

Film Furniture Linoleum

Inspirujące prace studentów

Zobacz jak poradzili sobie z projektowaniem z linoleum meblowym studenci kierunków artystycznych na całym świecie. Praca z młodymi projektantami pozwala spojrzeć na nasze produkty z innej perspektywy, jednocześnie pozwalając uczniom wyrazić swoją kreatywność i zdobyć doświadczenie zawodowe.
Zapraszamy na stronę Student Challenges

Inspirujące prace studentów

Patronat medialny

Patronat medialny

Elle Decoration
Dobre Wnętrze
Czas na Wnętrze
Design alive
Architektura
Foorni.pl
Archinea.pl
designteka.pl
MAGAZIF
Archimania.pl
Point of design
Homebook.pl
Domni.pl
Wnętrzadomów.pl
urządzamy.pl

Patronat medialny

Inspiracje

Forbo Flooring linoleum personnel