Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Marmoleum stories

Detektyw

Santje Pander

Santje Pander

W 2018 roku Santje Pander ukończyła studia na kierunku konserwacja i renowacja dziedzictwa kulturowego na Uniwersytecie w Amsterdamie (UvA). Obecnie jest zatrudniona na UvA jako stażystka specjalizująca się w renowacji zabytkowych wnętrz, ze szczególnym zainteresowaniem architekturą powojenną.

Santje Pander

Perełka architektoniczna

Kiedy w 1958 roku inaugurowano budynek siedziby UNESCO, w jego betonowych murach krył się architektoniczny klejnot: Sala Prasowa UNESCO zaprojektowana przez Gerrita Thomasa Rietvelda (1888-1964), dar narodowy rządu holenderskiego dla UNESCO. To, co czyniło Salę prasową tak wyjątkowym projektem zarówno wizualnie, jak i koncepcyjnie, to w dużej mierze sposób, w jaki wielobarwna geometria podłogi z linoleum, która pokrywała całe pomieszczenie, pasowała do stołów. Wyjątkowe i wizjonerskie zastosowanie linoleum przez Rietvelda zaowocowało wnętrzem wyglądającym bardziej jak dzieło sztuki niż biuro.

Scale-model of the UNESCO building in Paris, 1958, photo Marijke Griffioen
Salvaged table from the UNESCO Press Room, stored at the RCE, photo Dutch Cultural Heritage Agency

Ocalałe meble

W latach 80-tych wnętrze zostało zdemontowane, a meble zostały przekazane na przechowanie Holenderskiej Agencji Dziedzictwa Kulturowego. Zaginęło wiele elementów architektonicznych, takich jak ściana, podłoga i niektóre meble. Ponieważ meble, które przyjechały do Holandii były w złym stanie, do tej pory trudno było je ponownie zamontować w innym miejscu. Do tego brakowało ważnych informacji, które uzupełniałyby ocalałe meble. W rzeczywistości nie zidentyfikowano jeszcze żadnego kolorowego zdjęcia pokoju prasowego. Istniejące obrazy to czarno-białe zdjęcia, które zostały ręcznie pokolorowane.

Chcąc odrestaurować wnętrze Sali Prasowej w 2017 roku zorganizowane zostało spotkanie ekspertów przez Holenderską Agencję Dziedzictwa Kulturowego, które było początkiem projektu badawczego, który nadal trwa.
Kilku badaczy pracowało nad pokojem prasowym. Santje Pander dołączyła do zespołu w 2018.

Archiwalne linoleum

Wiosną 2018 roku Santje odwiedziła archiwum Forbo Flooring. Linoleum użyte do wykonania podłogi i wzoru mebli w pokoju prasowym zostało pierwotnie wyprodukowane przez Linoleum Krommenie (obecnie Forbo Flooring). W archiwum, w którym przechowywane są ponad stuletnie książki, Santje odkryła szczegółowe informacje na temat konkretnych kolorów Marmoleum, które Rietveld wybrał do swojego projektu.

Linoleum production colour samples of 1958, Forbo Archive Assendelft, photo Santje Pander
Still from 3D digital model of the original Press Room created by 4D Research Lab of the University of Amsterdam

Rekonstrukcja

Obecnie Santje buduje cyfrowy model 3D oryginalnego pokoju, używając archiwalnych próbek kolorów Marmoleum jako odniesienia. Model jest tworzony wspólnie z 4D Research Lab z Uniwersytetu w Amsterdamie. Konserwatorzy z Holenderskiej Agencji Dziedzictwa Kulturowego mają nadzieję, że w końcu uda się stworzyć trwałą fizyczną rekonstrukcję pomieszczenia.

Specjalne podziękowania dla:

Santje Pander | Uniwersytet w Amsterdamie
Merel van Schrojenstein Lantman i Jessica Hensel | Uniwersytet Amsterdamski
Gal Keshet | reżyseria, filmowanie i montaż
Simone de Vries | doradztwo
Tijm Lanjouw | Laboratorium Badawcze 4D

RCE | Sylvia van Schaik, Ron Kievits, Dorian Meijnen
Stichting Erven Rietveld | Martine Eskes
Rietveld Stichting | Martine Eskes
UNESCO | Eng Sengsavang
UNESCO | Zbiory archiwów UNESCO

Szkice i zdjęcia Sali Prasowej przedstawione w filmie pochodzą z dokumentacji udostępnionej przez Holenderską Agencję Dziedzictwa Kulturowego i pochodzą z następujących źródeł;
UNESCO | Zbiory archiwów UNESCO, Het Nieuwe Instituut Rotterdam | Rietveld Archief, D. Berretty/GAMMA RAPHO