Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Marmoleum stories

Odkrywca

Marmoleum experiments - photography Sjoerd Knibbeler

Pauline Esparon

W 2019 roku francuska projektantka Pauline Esparon ukończyła Design Academy Eindhoven, NL, z projektem dotyczącym lnu. Pochodząca z Normandii, już w młodym wieku rozwinęła miłość do lnu. To silne pokrewieństwo zainspirowało ją do poszukiwania nowych możliwości wykorzystania wyrzucanych surowców z procesu produkcji lnu. Dzięki nowym technikom udało jej się stworzyć serię unikalnych wzorów, które ukazują nowe właściwości włókna lnianego.

Pauline Esparon, photography Max Radke

Ujawnianie nowych cech

Przez lata Pauline stworzyła unikalne podejście do projektowania. W intuicyjnym, refleksyjnym procesie bada materiał pod kątem jego specyficznych właściwości, które będą dyktować ostateczny kształt jej projektu. Jej uwaga skupia się na odkrywaniu nowych cech standardowych materiałów, aby uwypuklić ich ukryty potencjał. Powszechnie stosowane techniki są przez nią ulepszane w celu przekształcenia materiałów w nowe zastosowania i produkty kolekcjonerskie. Jej ambicją jest stworzenie wartości dla odpadów produkcyjnych i otwarcie nowych perspektyw dla lokalnego rzemiosła, jak również dla przemysłu o ugruntowanej pozycji.

Flax project - photography Stephane Ruchaud
Raw materials photography Sjoerd Knibbeler

Ponowne spotkanie

W 2020 roku Pauline została zaproszona do udziału w wystawie grupowej HOW&WOW Linen, inicjatywie CCNL, Crafts Council Nederland, której głównym tematem była roślina lnu. CCNL przedstawiło Paulinie Marmoleum jako naturalny produkt na bazie oleju lnianego. To nowe spojrzenie zainspirowało Pauline do współpracy z Forbo Flooring Systems odnośnie jej kolejnego projektu.

Unikalny materiał

W wywiadzie Pauline opowiada o Marmoleum i jej ponownym spotkaniem z tym materiałem. Wyjaśnia, jak jej spojrzenie na Marmoleum ewoluowało podczas badań. Jak zaintrygował ją wszechstronny wygląd i zachowanie tego ekscytującego, "niejednoznacznego" materiału. Marmoleum jest opisywane przez nią jako wyjątkowe w swojej "pośredniej" tożsamości. Jest ciężkie i sztywne, ale jednocześnie lekkie i giętkie. Materiał, który zachęca do odkrywania.

Marmoleum photography Max Radke
Overview of Marmoleum research - photography Max Radke

Mała magia

Wielowarstwowa tożsamość Marmoleum stanowi dla Pauline wyzwanie, by zbadać, jak stworzyć produkt, który ucieleśnia tę dwoistość. Wiara w to, że rzeczy są ciekawsze, gdy jest w nich pewne napięcie, zaskoczenie. Kiedy nie jest to do końca zrozumiałe, kiedy się nad tym zastanawiasz, tworzy się ta mała magia.

Specjalne podziękowania dla:

Pauline Esparon
Gal Keshet | reżyseria, filmowanie i montaż
Simone de Vries | doradztwo
Crafts Council Nederland, Willemien Ippel | który przedstawił nam Pauline Esparon
Max Radke | portret fotograficzny Pauline Esparon i przegląd badań Marmoleum
Sjoerd Knibbeler | fotografia Marmoleum surowce
Stéphane Ruchaud | fotografia lniana projekt dyplomowy
Gena Haensel | transkrypcja