Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Marmoleum stories

Architekt

Gasverkomrädet

Jani Kristoffersen

W kwietniu 2020 roku Jani Kristoffersen założył w Sztokholmie studio architektoniczne Campus wraz z architektami Johanem Berglundem i Andreasem Fermem. Przed współzałożeniem Campusa Jani kierował wraz z Andreasem firmą Guise, która zajmowała się projektami związanymi z szeroko pojętą kulturą.

Obecnie Campus współpracuje z KaDeWe w Dusseldorfie, z nowym muzeum fotografii w centrum Londynu oraz pracuje nad nowymi doświadczeniami w handlu detalicznym dla domu towarowego Nordiska Kompaniet w Sztokholmie. Zlecono im również przekształcenie dawnej dzielnicy w Sztokholmie w nową miejską destynację. Prowadzą projekty od skali miejskiej po szczegółowe wnętrza.

Jani Kristoffersen | Photo by Andy Liffner

Ekspresyjny minimalizm

Styl Campus definiuje się jako ekspresyjny minimalizm z wyczuciem dla materiałów. Szczególnym zainteresowaniem pracowni architektonicznej cieszą się materiały pospolite, których niezbadane potencjały często mogą stać się impulsem dla procesu projektowego.

Dla muzeum fotografii w Londynie Campus wykorzystał proces galwanizacji w połączeniu z aranżacją przestrzenną jako cechę kluczową, przekształcając proces wywoływania tradycyjnego filmu żelatynowo-srebrnego w cechę przestrzenną.

W ramach jednego z projektów Nordiska Kompaniet Campus uczcił ruch brutalistyczny poprzez serię ręcznie odlewanych mebli, które były młotkowane w celu ujawnienia wewnętrznych właściwości materiału.

NK Sport - Nordiska Kompaniet photo Erik Undéhn
Berghs x Gasverksomrädet

Miejsce, w którym dzieją się ciekawe rzeczy

We wrześniu 2019 roku Jani Kristoffersen i Johan Berglund zwrócili się do Berghs School of Communication, międzynarodowej, nagradzanej szkoły komunikacji z siedzibą w Sztokholmie. Ogólnym założeniem było przeprojektowanie istniejącego budynku z cegły z przełomu wieków o powierzchni 3500 m2 na współczesne środowisko edukacyjne. Projekt powstał w ramach współpracy z Berghs.

Ambicją było stworzenie inspirującego miejsca, które pobudza kreatywność, miejsca przyjemnego, które generuje fantastyczne pomysły i w którym mogą dziać się ciekawe rzeczy. Misją kampusu było połączenie zrównoważonego rozwoju i projektowania z doświadczeniem edukacyjnym.

Marmoleum zostało wybrane jako podstawowy materiał ze względu na jego zrównoważone właściwości, naturalny związek ze środowiskiem nauczania oraz potencjał projektowy.

Niekonwencjonalna narracja

Rozpoczynając projekt dla Berghs, Campus przyjrzał się szkole, jej nauczycielom i uczniom, aby znaleźć odpowiednią koncepcję. Campus skupił się na narracji projektowej opowiadającej historię Berghs, a nie historię poszczególnych marek meblowych. W związku z tym, na zamówienie wykonano szereg mebli, które miały opowiedzieć historię wysoce kreatywnej szkoły opartej na silnym zestawie skandynawskich wartości, takich jak otwartość, współpraca i zaufanie.

Opowiada historię szkół w Szwecji, gdzie linoleum jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym materiałem. Campus, pracując z Marmoleum, złożył hołd historii szkół, a w szczególności Berghs, wykorzystując ten materiał w niekonwencjonalny i innowacyjny sposób.

Nowy budynek Berghs w Gasverket będzie gotowy do stycznia 2022 roku. Ten krótki film oferuje przedsmak prac w toku.

Berghs - Custom made furniture for Berghs

Specjalne podziękowania dla:

Jani Kristoffersen
Gal Keshet | reżyseria, filmowanie i montaż
Simone de Vries | doradztwo
Gena Haensel | transkrypcja
Patrik Hambraeus I Berghs Learning Developer | filmowanie
Jonas Borg I budynek fotograficzny

Fotografie na tej stronie zostały wykonane przez

Andy Liffner I portret Jani Kristoffersen
Szkoła Komunikacji Jonas Borg I interior Berghs
Erik Undéhn I wnętrze Nordiska Kompaniet