Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Ku nowemu środowisku pracy

Ku nowemu środowisku pracy

Marijke Griffioen, starszy projektant i Hanne van Nederveen Meerkerk, kierownik segmentu A&D

Towards a new landscape

Spotykamy się we wtorek po południu. Przestronna kawiarnia w Amsterdamie wydawała się idealnym miejscem do pracy nad tym artykułem, biorąc pod uwagę, że 80% kreatywnych inspiracji jest wynikiem nieformalnych spotkań. Niektórzy chętnie spędzają czas poza naszym głównym biurem i biurami domowymi. Równie łatwo moglibyśmy wynająć przestrzeń do współpracy lub umówić się na spotkanie w jednym z naszych miejsc partnerskich. Podczas gdy wiele lat temu elastyczna praca oznaczała możliwość pracy na dowolnym stanowisku pracy w biurze, pojęcie to ewoluowało i obecnie oznacza pracę także poza biurem. Dziś możesz pracować w dowolnym miejscu i czasie.

W kawiarni Dauphine rozmawiamy o tym, jakie nowe trendy biurowe zidentyfikowaliśmy w ostatnim czasie. Temat szybko okazuje się złożony i wieloaspektowy. Na przykład obserwujemy, że obecna koncepcja otwartego planu - obecna w każdym „nowoczesnym” środowisku biurowym - może w rzeczywistości być bardzo zróżnicowana pod względem wyglądu i stylu oraz koncepcji. Powtarzającymi się tematami są między innymi dobra akustyka, odpowiedni komfort i ustawienia, w których praca i przyjemność idą w parze. Na znaczeniu zyskuje pracownik i jego dobre samopoczucie. Środowisko pracy musi być przyjemne, a przede wszystkim zdrowe. Zdrowi pracownicy osiągają lepsze wyniki i mają niższe wskaźniki absencji. Biura stają się biofilnymi, gustownymi miejscami pracy otoczonymi zielenią

towards a new landscape
towards a new landscape

Nacisk na czynnik ludzki jest również widoczny w szybkim rozwoju inteligentnych produktów, które mogą dostosować się do osobistych preferencji: biurko, które dostosowuje się do wysokości pracownika, wraz z podgrzewanym blatem, aby utrzymać ciepło dłoni; światła, które synchronizują się z ruchami; korekty temperatury w pomieszczeniu lub preferowana muzyka, która zaczyna być odtwarzana po wejściu do obszaru roboczego za pomocą wykrywania przestrzennego. Dzięki integracji i kamuflowaniu technologii tworzymy „miękkie” przestrzenie robocze.

Praca w godzinach nadliczbowych w biurze staje się coraz bardziej męcząca. Czas spędzany w biurze skraca się. Spotkania biznesowe zazwyczaj odbywają się poza biurem. Jesteśmy w ciągłym ruchu, z dużą ilością spontanicznych spotkań, które służą rozszerzeniu naszych kontaktów.

Ale ta zwiększona dynamika nie ogranicza się wyłącznie do pracy poza biurem: ludzie nie zostali stworzeni, aby siedzieć za komputerem, nieruchomo przez osiem godzin z rzędu. Coraz więcej obszarów roboczych jest opracowywanych w celu zachęcania do zmian pozycji podczas pracy.

To jest teraz ... ale czego możemy się spodziewać w przyszłości?

W ciągu następnych dziesięciu do dwudziestu lat posady pracy zostaną przejęte przez roboty. W rezultacie przewiduje się, że wiele centrali albo zniknie, albo się zmniejszy. Stały dostęp do informacji, niezależnie od lokalizacji, doprowadzi do większego zapotrzebowania na biura z wieloma najemcami lub stworzy tymczasowe, nieformalne i elastyczne środowiska pracy. Same przestrzenie będą podstawowe a elastyczny układ stanie się wówczas jeszcze większym priorytetem. Produkty będą bardziej modułowe i demontowalne, co będzie bardzo przydatne, ponieważ urbanizacja sprawi, że przestrzeń będzie coraz trudniej dostępna i droższa. Pojawią się również wielofunkcyjne meble zajmujące mało miejsca. Przedmioty muszą być łatwe do przechowywania, wymiany, recyklingu lub modyfikacji, z certyfikatem lub oznakowaniem ekologicznym. Co więcej, użycie mniejszych i bardziej intuicyjnych przestrzeni zmniejszy nasz ślad środowiskowy.

towards a new work landscape

Cyrkularność produktów będzie warunkiem wstępnym. Materiały z recyklingu nadają przestrzeni charakteru, wzmocnionego kontrastem ze zintegrowaną technologią. Wzrośnie rola renowacji również ze względu na ograniczoną dostępność surowców i większą świadomość zużycia materiałów. Wzrośnie liczba produktów wysokiej jakości.

futureawards

Niedobór na rynku pracy będzie ograniczony do tych miejsc pracy, które naprawdę wymagają osobistego kontaktu, empatii i innych cech ludzkich. Czy to oznacza, że będziemy mniej pracować ?! W każdym razie zajmiemy mniej miejsca do pracy. Czy puste biura zostaną wypełnione? Nie, nie sądzimy. Zielone parki, miejskie ogrody i lasy pojawią się na pustych terenach. I nie z powodu idealizmu. Raczej z konieczności. Musimy zacząć kompensować zanieczyszczenie środowiska biorąc pod uwagę nasze obecne zużycie. Surowców. Jeśli chcemy dalej żyć na tej ziemi, musimy ją posprzątać.

Być może dlatego jesteśmy tak dumni z możliwości pracy dla Forbo, które produkuje zrównoważone podłogi od prawie 120 lat, w nadziei, że to wspaniałe Marmoleum przetrwa wiele przyszłych pokoleń. To nasza zdrowa misja!