Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Trendy w designie

Terrazzo, historia ponadczasowego piękna

Terazzo jest czymś więcej niż tylko materiałem podłogowym. Jest to estetyka wzornictwa o długiej historii, która do dziś wywiera wyjątkowy wpływ.

Terrazzo XXL

Terazzo jest jednym z najbardziej tradycyjnych wykończeń powierzchni, sięgającym swymi korzeniami już czasów starożytnych Rzymian i Greków. Przez wieki lastryko było postrzegane jako jedna z najbardziej renomowanych i luksusowych posadzek o wyjątkowo trwałym charakterze.

Ponadczasowe piękno

Terrazzo, jakie znamy dzisiaj, ma swoje korzenie w Wenecji, gdzie rzemieślnicy wykorzystywali wyrzucone wióry z marmurkowych płyt i osadzali je w mieszance betonowej. Powierzchnia była następnie szlifowana, co dawało gładką, zdobioną powierzchnię wykorzystywaną do tworzenia tarasów, stąd nazwa "terrazzo".

Dzięki zastosowaniu przegródek pomiędzy różnokolorowymi mieszankami lastrykowymi można było stworzyć nieskończoną ilość wzorów. Technika ta pozwoliła projektantom na tworzenie niepowtarzalnych wzorów. Przykładem są XVIII-wieczne włoskie obiekty architektoniczne, ukazujące piękne intarsje w różnorodnych płaszczyznach.

Sarlon 9608 | green graphito, 878 | dark green uni, 235 | lemon cayon

Wraz z rozwojem technologii terazzo pojawiły się nowe możliwości aranżacyjne. Dodatkowe metalowe pasy dzielące, pozwalały artystom na tworzenie imponujących wzorów w postaci prostych lub zakrzywionych linii, co jest bardzo charakterystyczne dla słynnych budynków Art-Deco w latach 20.

W latach 80-tych włoska grupa projektowa Memphis przekształciła wzory terazzo w kolorowe, radosne geometrie, które były natychmiast rozpoznawalne.

Obecnie wzory te przeżywają prawdziwy renesans i inspirują wielu projektantów nie tylko podłóg, ale także mody, tapet, tkanin i artykułów stacjonarnych; nagle terazzo stało się wszechobecne.

Zawsze na czasie

Najnowszy trend terazzo wywodzi się z branży hotelarskiej i rekreacyjnej. W porównaniu z klasycznym lastryko najnowsze projekty bawią się kolorem i skalą, mają bardziej abstrakcyjny i geometryczny wygląd, często z nowoczesnym zacięciem. Wzory są odważne, żywe i niezwykle wyraziste, przedstawiają jasne i kolorowe cząsteczki na jednolitym tle.

Ten trend zainspirował zespół Forbo Design do opracowania nowej serii wizualizacji terrazzo, które odkrywają nieskończone możliwości naszej technologii druku cyfrowego.

Allura Material Terrazzo

Terrazzo & Forbo Flooring, idealne połączenie

Forbo Flooring Systems ma długą i bogatą historię kolekcji, w których wizualizacje kamienia naturalnego, granitu, marmuru i terazzo stanowią istotną część całościowej oferty wzorniczej.

W naszych kolekcjach heterogenicznych wykładzin PCV oferujemy serię wzorów o wyglądzie kamienia. Są to wzory łatwe do zastosowania na większych powierzchniach, a po ułożeniu wyglądają wyjątkowo przekonująco w porównaniu z oryginalnymi kamiennymi podłogami.

Kolekcje Eternal i Sarlon posiadają małe cząsteczki brokatu i złota, które są rozproszone na powierzchni produktu, nadając mu dodatkowy wymiar i luksusowe doznania.

Solidny wygląd i wrażenie kamiennej lub lastrykowej powierzchni naszej akustycznej kolekcji Sarlon tworzy miły kontrast z właściwościami akustycznymi i miękkością tego produktu.

Dzięki wyszukanej mieszance kolorów nasza kolekcja wykładzin homogenicznych Sphera silnie kojarzy się z luksusowym wyglądem kamienia i granitu.

Wzory terazzo z naszych kolekcji modułowych, takich jak Allura LVT, oferują wiele możliwości zabawy wzorami podłogowymi w obrębie przestrzeni i tworzenia różnych stref. Różne wzory mogą być łatwo mieszane i dopasowywane, umożliwiając użytkownikowi końcowemu stworzenie specyficznego wzoru podłogi, który pasuje do przestrzeni i odpowiada konkretnym potrzebom.

Sarlon Modul'up | 9406 | coral terrazzo and 659 | mercury slabstone
Eternal Material 10182 colourful terrazzo

Trzy nowe wzory terazzo

Wszechstronność naszych kolekcji w odniesieniu do tematu lastryko została zwizualizowana w 3 różnych moodboardach, które prezentują szeroki wybór produktów Forbo Flooring i dostarczają inspiracji do łączenia wzorów w różnych kategoriach produktowych.

Nowo opracowany asortyment wzorów lastryko można znaleźć w naszej bibliotece cyfrowej, która stanowi wizualną inspirację dla produktów podłogowych z arkuszy drukowanych cyfrowo.

Biblioteka cyfrowa

Terrazzo Large

Monumentalny wzór graficzny z dużych, kolorowych płatków marmuru, umieszczonych na kontrastowym, jasnym tle, które pokryte jest subtelną warstwą drobinek.

Terrazzo Large | mood board
Terrazzo Large
Terrazzo Large

Terrazzo Artificial

Wzór lastryko przypominający kolaż, w którym kształty w cukierkowych kolorach umieszczone są na ciemnym tle, tworząc zabawny, żywy obraz o nowoczesnym charakterze.

Terrazzo Artificial | moodboard
Terrazzo Artificial
Terrazzo Artificial

Terrazzo XXL

Oversizowy wzór złożony z nieregularnych kształtów i geometrycznych kół umieszczonych na kontrastowym, jasnym tle. Z fakturą marmurkową i granitową w naturalnych odcieniach.

Terrazzo XXL | moodboard
Terrazzo XXL
Terrazzo XXL