Wybierz kraj

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Flotex FAQ

Poniżej zostały wymienione najczęściej zadawane pytanie dotyczące wykładzin Flotex.

Materiały związane z instalacją, czyszczeniem oraz utrzymanie wykładzin Flotex: Sekcja instalacji i utrzymania
Techniczne materiały związane z wykładzinami Flotex Sekcja atesty i dokumenty


Co to jest Flotex i z czego jest zrobiony?

Forbo Flotex jest wykładziną dywanową dostępną w rolce, w płytkach oraz w panelach o wysokiej trwałości, praktyczności zastosowania i łatwości czyszczenia.

Flotex jest produkowany z wykorzystaniem technologii nazywanej “flokowaniem elektrostatycznym”, polegającym na osadzaniu milionów nieprzemakalnych włókien nylonowych w nieprzepuszczalnym podłożu PVC (blisko 80 milionów włókien na każdy metr kwadratowy). To ponad 3 miliony włókien przy każdym kroku! Tradycyjne wykładziny dywanowe nie są wodoodporne, a ich pętelkowe skręcone włókna gromadzą brud i sprzyjają powstawaniu plam. Flotex jest zarówno wodoodporny jak i zmywalny. Gęsta, zwarta budowa sprawia, że do jego wnętrza nie dostaje się kurz i brud, który usuwany jest podczas zwykłego odkurzania. Do tego wykładzina jest miękka w dotyku, komfortowa, ma doskonałe właściwości akustyczne, higieniczne i zalecana jest do miejsc, w których przebywają dzieci i osoby chore na alergie.


FLOTEX_BUDOWA

Gdzie i jak produkowana jest wykładzina Flotex?

Wykładzina Flotex w rolce (Classic, Linear) oraz w płytce produkowana jest w fabryce w Ripley w Wielkiej Brytanii.

Wykładziny Flotex Vision drukowane cyfrowo (HD) produkowane są w fabryce w Chateau Renault we Francji. Dwie maszyny do nadruku cyfrowego nadrukowują wzory na białym tle wykładziny Flotex.

Proces produkcyjny Flotex w fabryce w Ripley obejrzeć można tutaj:

Czym Flotex różni się od innych wykładzin?

Przez 60 lat obecności na rynku wykładziny Flotex nie znalazły swojego odpowiednika w produktach konkurencji. Flotex to jedyna wykładzina o komforcie porównywalnym do dywanu, a jednocześnie bardzo trwała, wodoodporna i zmywalna! Dzięki wysokiej gęstości (80 milionów włókien na każdy metr kwadratowy) kurz i brud nie dostaje się do wnętrza. Dlatego też Flotex, jako jedyna wykładzina dywanowa, uzyskał rekomendacje Instytutu Alergologicznego Allergy UK.
Atest Alergiczny UK

Gdzie można zastosować wykładzinę Flotex?

Flotex można stosować we wszystkich typach obiektów:

• W szpitalach i obiektach służby zdrowia
• W placówkach edukacyjnych (żłobki, przedszkola, szkoły, uniwersytety)
• W budownictwie senioralnym
• W sklepach i centrach handlowych
• W hotelach i restauracjach
• W biurach i urzędach
• W siłowniach, salach fitness
• W transporcie (statki, promy, autokary, koleje)
• W mieszkaniach

Czy Flotex można stosować w obiektach służby zdrowia?

Tak. Flotex jest najczęściej wybieraną wykładziną dywanową do obiektów służby zdrowia. Jest całkowicie wodoodporny – dzięki połączeniu monofilamentowych włókien oraz nieprzepuszczalnego podłoża płyny nie wnikają do środka utrzymując się na powierzchni. W przeciwieństwie do pętelek i skrętów w tradycyjnych wykładzinach dywanowych brud nie dociera do podłoża.
Wykładzina Flotex jest również kompatybilna z ogólnodostępnymi środkami bakteriobójczymi.

Flotex zyskał też aprobatę Instytutu Alergologicznego Allergy UK.
Atest alergiczny UK

Czy Flotex można stosować w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy i osoby chore na astmę?

Tak. Ze względu na unikalną budowę i 100% zawartość materiałów syntetycznych, Flotex zyskał aprobatę Instytutu Alergologicznego Allergy UK.
Atest alergiczny UK

Czy Flotex można stosować w mokrych pomieszczeniach?

Nie. Flotex jest wykładziną tekstylną, a prawo budowlane w mokrych pomieszczeniach obiektowych pozwala na montaż wyłącznie wykładzin elastycznych (mimo, że Flotex posiada wskaźnik antypoślizgowości R12).

Czy Flotex nadaje się na statki?

Tak. Kolekcja Flotex FR została specjalnie zaprojektowana z myślą o zastosowaniu w transporcie, w tym na statkach, promach i innych jednostkach pływających,
• Flotex FR spełnia wymagania Międzynarodowej Organizacji Morskiej, IMO (ang. International Maritime Organisation), a dokładnie: MSC 61(67): aneks 1: ustęp 2 oraz IMO uchwała A.653 (16) popr. IMO uchwała MSC 61(67): aneks 1: ustęp 5.

Flotex FR posiada następujące zalety:

• Pełna zgodność z normami morskimi IMO
• Gładka, podobna do weluru powierzchnia tekstylna, po której wygodnie się chodzi i która jest ciepła dla stóp
• Doskonałe właściwości antypoślizgowe i akustyczne
• 100% wodoodporności. Nieprzepuszczalny podkład umożliwiający czyszczenie na mokro
• Trwała, zwarta konstrukcja dzięki użyciu Nylonu 6,6
• Łatwość czyszczenia przy użyciu standardowego sprzętu czyszczącego
• Łatwość naprawy uszkodzonych miejsc
• Ochrona antymikrobiologiczna
• Wyższa jakość powietrza we wnętrzu (potwierdzona niezależnie przez Instytut Alergologiczny Allergy UK)
• Doskonałe właściwości akustyczne – maks. 20 dB
Zobacz więcej

Jakie są wymiary wykładziny Flotex?

Flotex występuje w szerokiej gamie kolorów i wzorów w 3 wariantach:

• w rolce o szerokości 200cm
• w płytce 50cm x 50cm
• w panelach 100cm x 25cm

Kolekcję uzupełnia gładki Flotex Artline, przy użyciu którego można stworzyć bordery, logo, progi, oznaczenia drogi ewakuacyjnej oraz różne wstawki dekoracyjne.

Kiedy należy wybrać Flotex w rolce, a kiedy płytki Flotex?

Z praktycznego punktu widzenia instalacja wykładziny Flotex w płytce jest konieczna tylko w przypadku montażu na podłodze technicznej. Pozwala to na utrzymanie dostępu do mediów w przestrzeni podpodłogowej (płytki w każdej chwili można łatwo zdemontować, żeby dostać się do podłogi technicznej). Poza tym Flotex w rolce i płytce może być instalowany w każdej lokalizacji. Łatwość utrzymania czystości sprawia, że zalety standardowych wykładzin w płytkach, czyli możliwość miejscowej wymiany z powodu uszkodzeń i zabrudzeń lub zamiany w miejscach intensywnego użytkowania nie są najważniejsze. Materiał z rolki może być czyszczony miejscowo, bez konieczności demontażu, natomiast zamiana nie jest konieczna, gdyż włókna nie ulegają łamaniu (nie widać śladów użytkowania w miejscu intensywnego ruchu), a w przypadku nieusuwalnego uszkodzenia można go także miejscowo naprawiać. Flotex w rolce posiada większą gamę kolorów niż płytki Flotex.

Jaka jest różnica między klasycznymi kolekcjami Flotex (Colour, Linear), a Flotex drukowanym cyfrowo (Flotex Vision)?

Przy produkcji wykładziny Flotex stosowane są dwie różne techniki nadruku. Kolekcje klasyczne (Colour, Linear) to wzory powstałe przy użyciu popularnej metody nadruku walcem cylindrycznym, podczas gdy kolekcja z drukiem cyfrowym (Flotex Vision) tworzona jest za pomocą bardziej zaawansowanej technologicznie metody nadruku cyfrowego, zwanej High Definition lub HD.
Druk HD jest droższy w wykonaniu, ale zapewnia wspaniałą jakość dzięki realistycznemu odwzorowaniu różnych materiałów (m.in. trawy, kamieni, kostki brukowej), zachowując jednocześnie trwałość i łatwość czyszczenia charakterystyczną dla wykładzin flokowanych.

Co to jest powtarzalność wzoru?

Powtarzalność wzoru lub też raport wzoru to powtarzalny fragment wzoru, który może być powielony na dowolnej płaszczyźnie i stworzy wrażenie, że jest to jedna całość. Nie dostrzeżemy żadnych wyraźnych granic.

W zależności od kolekcji wykładzin Flotex raport może być różnej wielkości. Poniżej prezentowane są raporty wzoru dla danych kolekcji Flotex:

Flotex Colour Linear Raport wzoru
Forbo Flotex Vision Raport wzoru

Czy na wykładzinie Flotex można nadrukować dowolny wzór?

Tak. Forbo oferuje możliwość wykonania wykładziny z wzorem zaprojektowanym przez klienta. Na wykładzinie można nadrukować dowolny obraz, grafikę, logo.

forbo1
forbo2

Czy mogę zamówić wzory z kolekcji Flotex w innym kolorze?

Tak. Większość kolekcji Flotex Vision (FIELD, CORD, TRANSIT, VECTOR, CUBE, SPIN, SWIRL) podlega rekoloryzacji, czyli możliwe jest wybranie innej kolorystyki dla danego wzoru.

W celu sprawdzenia zamówienia próbki wybierz zakładkę - Koloryzacja na życzenie w Bibliotece Cyfrowej Flotex
Vision

Biblioteka

Aby zmienić wzór/ kolor wykładziny i zamówić wybrana próbkę należy:
1. Wybrać wzór z kolekcji FIELD, CORD, TRANSIT, VECTOR, CUBE, SPIN, SWIRL.
2. Wybrać tło z palety dostępnych barw.
3. Wybrać kolory dla wzoru nr 1 i nr 2 i nr 3 (jeśli występują).
4. Kliknąć przycisk ‘Zobacz we wnętrzu’
5. Kliknąć przycisk ‘Dodaj do ulubionych’ jeśli projekt spełnia oczekiwania.
6. Kliknąć przycisk ‘Zamów próbki’
7. Wypełnić formularz
8. Kliknąć przycisk ‘Prześlij zapytanie’

Czas dostarczenia próbki wynosi ok. 5 dni roboczych.

Jeśli masz pomysł na własny wzór lub kolor którego nie znalazłeś w poniższej bazie skontaktuj się z lokalnym biurem Forbo.

Jak należy pielęgnować Flotex?

Wystarczy regularne odkurzanie (najlepiej odkurzaczem ze szczotką rotacyjną), miejscowe czyszczenie plam oraz sporadyczne czyszczenie parowe. Szczegóły w instrukcji pielęgnacji.
Instrukcja pielęgnacji

Co jeśli Flotex ponownie się zabrudzi ?

Jeśli tak się stanie, oznacza to, że czyszczenie przeprowadzono przy użyciu środków przeznaczonych do pielęgnacji tradycyjnych wykładzin dywanowych lub zbyt rozcieńczonego roztworu, albo też wykładzina nie została dokładnie wypłukana. Niespłukany środek czyszczący może osiadać na wierzchu nieprzemakalnych włókien i przyciągać przez to kolejne zabrudzenia.

Jaki klej stosować do wykładzin Flotex?

Kleje akrylowe na bazie wody.
Forbo rekomenduje klej: 640, 528 oraz 622.

Czy Flotex jest antystatyczny?

Tak. Impregnowane włókno węglowe połączone z nylonową przędzą zapewniają dożywotnią gwarancję antystatyczności. Flotex spełnia warunki normy AS2834.2.1: 1995 środowisko komputerowe.

Czy Flotex może być instalowany na podłożu piankowym?

Wykładziny typu Flotex nie należy montować na miękkich podkładach (piankowych / gumowych). Jedynie podkłady twarde (np. QuickFit) nadają się pod wykładzinę Flotex.

Czy przy instalacji wykładziny Flotex widoczne są łączenia?

Problem ten nie występuje. Ze względu na wyjątkową gęstość włosa i niestrzępiące się włókna, przy łączeniu wykładziny Flotex w rolce nie widać łączeń ani różnicy we wzorze.

Czy Flotex jest łatwopalny?

Nie. Flotex posiada niespotykanie wysoką odporność na ogień i ciepło. Podczas gdy tradycyjne wykładziny dywanowe topią się lub marszczą pod wpływem gorącego tłuszczu (200 stopni Celsjusza), Flotex pozostaje w takich warunkach niezmienny (nawet frytki smażymy w niższej temperaturze tj. 150 stopni). Jeśli mimo to powstanie jakieś trwałe uszkodzenie, Flotex może być szybko naprawiony bez widocznego śladu. Zarówno Flotex w rolce jak i płytce jest zgodny z normą AS9239.1: 2003 Reakcja na ogień. Krytyczne obciążenie cieplne (CHF) znane również jako gęstość strumienia promieniowania w przypadku wykładziny Flotex w rolce osiąga wynik 8.0kW/m2, a Flotex w płytce 5.7kW/m2.

Czy Flotex może być zainstalowany na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym?

Tak. Należy jedynie wyłączyć ogrzewanie podłogowe 24h przed instalacją i jeśli do montażu użyto kleju - uruchomić je dopiero po upływie 24h od zainstalowania wykładziny.

Czy Flotex może być instalowany na zewnątrz?

Nie. Mimo swojej wodoodporności Flotex nie jest przeznaczony do instalowania na zewnątrz.

Czy Flotex może być instalowany na schodach?

Tak. Pamiętajmy jednak, że Flotex nie może być rozciągany i należy zabezpieczyć brzegi poszczególnych stopni odpowiednią listwą.

Ile wynosi gwarancja na wykładzinę Flotex?

Flotex posiada 10-letnią gwarancję bez względu na miejsce instalacji wewnątrz budynku, pod warunkiem przestrzegania zasad praktyki budowlanej i pielęgnacji zawartych w instrukcji producenta.

Czy Flotex jest przyjazny środowisku?

Tak. Proces produkcyjny wykładziny Flotex, który odbywa się we Francji i Wielkiej Brytanii, gwarantuje najwyższą jakość produktów, produkcję wykorzystującą energię odnawialną oraz minimalną ilość odpadów, które są poddawane recyklingowi. Wykładzina Flotex jest wytwarzana z włókien nylonowych 6.6, a wszystkie farby i barwniki użyte do jej barwienia są na bazie wody. Flotex nie jest poddawany żadnej obróbce chemicznej innej niż poddanie na działanie pary wodnej dla zachowania intensywności kolorów. Zanieczyszczenia i odpad produkcyjny nie występuje.

W warstwie spodniej wykładziny Flotex zawarte jest do 67 % materiału przetworzonego. Prawdziwą zaletą wykładziny Flotex jest doskonała wydajność produktu. Przydatność wykładziny jest o wiele dłuższa niż porównywalnych wykładzin tekstylnych.
Wykładzina Flotex jest w 100% wodoodporna. Oznacza to, że do efektywnego usunięcia brudu wystarczy woda i standardowe środki czyszczące. Mydło usunie większość plam. Pozostałe detergenty z łatwością usuną uporczywe plamy. Po zużyciu produkt może być powtórnie wykorzystany w produkcji.