Vyberte svou zemi

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Cirklulární Marmoleum

Výroba krytiny Marmoleum ze staré podlahy

Prozkoumejte níže

Výroba nové krytiny Marmoleum

z 20 let staré podlahy

V současné době se cirklulárnosti u podlahových krytin zatím ve velkém měřítku nedosáhlo. Řešení jsou zvláště omezená, když je podlaha nalepena na podklad, což je případ většiny dnes používaných pružných podlah.

V roce 2021 byl s Technickou univerzitou v Delftu zahájen projekt zpětného odběru 13 000 m2 starého materiuálu Marmoleum, které bylo instalováno na Fakultě elektrotechniky, matematiky a informatiky (EEMCS) před více než 20 let. Úkolem bylo plně recyklovat tyto podlahy na zcela nové Marmoleum, což je úkol, který je ve světě linolea zcela neobvyklý.

circular marmoleum

Recyklace v krocích

Renovace je obvykle otázkou demolice a rekonstrukce, ale projekt pro TU Delft vyžadoval choulostivější přístup. Podklad i podlahová krytina musely zůstat co nejvíce neporušené a bylo třeba zabránit kontaminaci materiálu. Pomocí speciálního odstraňovače na podlahy byla krytina Marmoleum odstraněna rychle a pečlivě.

Jednotlivé pásky odstraněného linolea, které byly třicet centimetrů široké a měli tloušťku dva a půl milimetru, byly srolovány a shromážděny do kontejnerů na kolečkách.

Role Marmolea

Od odřezků po prášek

Po odstranění z budovy byla podlaha vyčištěna, aby se zbavila lepidel a potěru, a poté byla sešrotována a rozemleta. Čistota materiálu znamenala, že prášek mohl být použit pro cementářský průmysl a zhruba jedna třetina mohla být znovu využita pro výrobu nového linola Marmoleum, které bylo tvořeno téměř z 50% recyklátem staré podlahy.

Další část starého linolea byla rozemleta na prášek a použita nizozemskou společností CooLoo k výrobě měkkého sezení pro fakultní odpočinkové zóny, které byly potaženy povlakem vyrobeným ze starých podlah Marmoleum.

Cooloo nábytek TU Delft

Budoucí cirkulární řešení

Se stále větším počtem podlahových krytin, které se instalují bez lepení, budou v budoucnu cirkulární řešení ještě snazší. Ať již s lepidlem nebo bez něj, úplný cirkulární posun od starých podlah stále vyžaduje čistý recyklační koloběh, dobrý dodavatelský řetězec a dobře promyšlený způsob výroby šetrný k životnímu prostředí.

Podmínky se budou pro každý projekt lišit a vždy vyžadují důkladné posouzení. Zkoušení různých metod znamená, že se neustále učíme, co to znamená jít na plno do cirklularity.

Podívejte se, jakým výzvám na konci životnosti čelíme
Drcené linoleové odřezky

Další inspirativní články

Chtěli byste si přečíst další články o společnosti Forbo Flooring a udržitelnosti? Navštivte naši stránku Forbo Stories.

Objevte příběhy Forbo