Pasirinkite savo šalį

Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2
Pulldown 2

Kuriant geresnę aplinką

Nuo pagaminimo iki jų tvarumo. Mes gaminame tikrai tvarias grindis, kurios yra naudingos žmonėms, pastatams ir aplinkai.

Marmoleum Live Forward

Tvarumas

Tvarumas kaip pagrindinė veikla

Nuo tada, kai pradėjome gaminti grindų dangą, daugiau nei prieš 100 metų, pradedant linoleumu, mes buvome įsipareigoję sukurti geresnę aplinką visose erdvėse, kuriose žmonės dirba, gyvena, bendrauja, atsipalaiduoja, gydosi, mokosi ir žaidžia. Šiandien, turėdami žymiai daugiau galimybių ir pasirinkimų, mes vis tiek liekame prisirišę prie tvarių grindų dangų.

Remdamiesi daugelį metų trunkančiu artimu ryšiu su savo klientais ir galutiniais vartotojais suprantame mūsų sukurtą aplinką ir mūsų produktų įtaką jai. Remdamiesi tuo mes sutelkiame dėmesį į pažangius produktus ir sprendimus, kurių gyvavimo ciklas atitinka žiedinės ekonomikos modelį. Mes dirbame skaidriai, laikydamiesi savo tvarumo strategijos tikslų.

Rezultatas - atsakingiausias ir tvariausias modernių grindų dangų asortimentas jums ir jūsų aplinkai, kad ir kur būtumėte.

"Galų gale svarbu tai, kokie yra mūsų prioritetai.
Koks bus mūsų palikimas: praleistos galimybės ar ekologinis tvarumas ir gerovė?
"

COP26 | Scottish Event Campus | courtesy of Shutterstock

Remiame COP26 iškeltus klimato kaitos tikslus

Forbo Flooring Sytems remia JT aukščiausio lygio konferencijoje, šių metų susirinkime Glazge, COP26 iškeltus klimato kaitos stabdymo tikslus. Mes didžiuojamės galėdami aktyviai dalyvauti ir prisidėti prie dialogo betarpiškai bendraudami su nuomonės formuotojais bei įstatymų leidėjais, pasidalinti savo požiūriu ir sprendimais, kurie gali padėti.

Prisijunkite prie mūsų internete, mes sekame visas naujienas ir įvykius šiame reikšmingame renginyje, ir kas susiję su juo. Mes informuosime jus apie keliamus lūkesčius, eigą ir COP26 rezultatus po diskusijų su ypatingais svečiais tokiais kaip WorldGBC generalinė direktorė Cristina Gamboa.


MŪSŲ COP26 PROGRAMA IR TIKSLAI

Skaidri informacija, patvirtinta trečiosios šalies

"Skaidrumas yra nepaprastai svarbus siekiant tvarumo. Skaidrumas reikalauja, kad įmonės dalintųsi informacija apie savo produktų turinį, kaip jie gaminami ir kokį poveikį jie gali daryti aplinkai, vartotojams ir bendruomenei. Jau 1996 m. „Forbo Flooring Systems“ pradėjo bendradarbiauti su Leideno universitetu Nyderlanduose, siekdama parengti skaidrią kiekvieno mūsų gaminamo linoleumo poveikio apžvalgą.

Šiandien mes siūlome informaciją apie kiekvieno „Forbo“ produkto poveikį pagal gyvavimo ciklo vertinimus ir produktų atitikties aplinkosaugos reikalavimams deklaracijas, kurios yra nepriklausomai peržiūrimos."

EPD transparancy

išsamus 100% skaidrus produktų asortimentas yra pagrindinis tvarus sprendimas mūsų klientams

LCA process elements overview

Viskas prasideda nuo gyvavimo ciklo vertinimo

Gyvavimo ciklo vertinimas yra išsami gaminio gyvavimo ciklo poveikio aplinkai vertinimo sistema. Matavimas yra standartizuotas ir lygus visų tipų produktams. Nors bendrame vertinime įtakos turi sistemos ribos, duomenų kokybė ir svorio koeficientai, mūsų gyvavimo ciklo vertinimai priimami, kai juos patvirtina nepriklausoma trečioji šalis.

Produktų atitikties aplinkosaugos reikalavimams deklaracijos

Nors gyvavimo ciklo vertinimai yra kuriami produktų kategorijoms, produktų atitikties aplinkosaugos reikalavimams deklaracijos žengia dar vieną žingsnį nustatydamos gyvavimo ciklo vertinimus vienam konkrečiam produktui. „Forbo Flooring Systems“ buvo viena iš pirmųjų kompanijų visame pasaulyje, kuri užpildė visus kiekvieno produkto ir kolekcijos produktų atitikties aplinkosaugos reikalavimams deklaracijas.

Su savo produktų atitikties aplinkosaugos reikalavimams deklaracijomis nusprendėme žengti toliau nei standartai rinkoje. Mūsų produktų atitikties aplinkosaugos reikalavimams deklaracijos taip pat yra poveikio žmogaus sveikatai ir ekologinio toksiškumo deklaravimas.


Produktų deklaracijas galite rasti mūsų atsisiuntimų centre

Marmoleum EPD

produktų atitikties aplinkosaugos reikalavimams deklaracijose mes taip pat suteikiame išskirtinę informaciją apie poveikį žmonių sveikatai ir ekologinį toksiškumą: čia pateikiama visa informacija, reikalinga siekiant sumažinti poveikį mūsų žemei ir joje gyvenantiems žmonėms

visus mūsų produktų atitikties aplinkosaugos reikalavimams deklaracijas nepriklausomai peržiūri trečioji šalis
Daugiau informacijos apie trečiąją šalį UL

Tessera Struktur carpet tiles

Metinė tvarumo ataskaita

"Pirmąją tvarumo ataskaitą paskelbėme dar 2005 m. Joje buvo informacijos apie mūsų gamybos vietas ir produktų asortimentas. Šiandien mūsų metinė tvarumo ataskaita yra parengta pagal GRI gaires ir apima visus trigubos apatinės linijos - aplinkos, socialinius ir ekonominius aspektus, kuriais grindžiama nuosekli strategija siekiant tvarumo tikslų, kuriuos nustatėme savo aplinkos apsaugos vadybos sistemose.

Galite atsisiųsti naujausias tvarumo ataskaitas spustelėdami toliau pateiktus mygtukus."

 • [Forbos bærekraftsrapport 2020]

  Atsisiųsti
  Tvarumo ataskaita 2020

 • Sustainability Report 2019

  Atsisiųsti
  Tvarumo ataskaita 2019

 • 2020 Forbo Flooring Systems Sustainability Report

  Atsisiųsti
  Tvarumo ataskaita 2018

Bendradarbiavimas ir partnerystė

"„Forbo Flooring Systems“ bendradarbiauja su tarptautinėmis asociacijomis ir organizacijomis kurdami bandomuosius projektus ir aljansus, kuriuose galima išbandyti ir pristatyti inovacijas ir naujus atradimus. Jie yra ypač vertingi vystant žiedinę ekonomiką.

Mes bendradarbiaujame su tokiomis Europos institucijomis kaip Europos atsparių grindų gamintojų institutas, Daugiasluoksnių modulinių grindų asociacija, Europos kilimų ir kiliminių dangų asociacija ir kitais pramonės lyderiais, tokiais kaip Žaliųjų pastatų taryba, taip pat universitetais ir inovatyviais startuoliais. Visa tai skirta tam, kad nuolat gerintume įmonės ir gaminių asortimento aplinkosauginius aspektus."

Shaking hands
environmental recommendations

Aplinkos apsaugos rekomendacijos

"Daugelis mūsų gaminių turi aukštų aplinkosaugos ir sveikatos rekomendacijų, pradedant nuo „Red list free“, „Blue Angel“, „Nordic Swan“ iki „TUV“ ir daugelio kitų. Praėjusiais metais „Forbo Flooring Systems“ gavo šiuos tvarumo apdovanojimus:

Vokietija - „Prüfsiegel für Gesicherte Nachhaltigkeit“ apdovanojimas
Užtikrinto tvarumo antspaudą įteikė Vokietijos institutas „Institut für Nachhaltigkeit und Ökonomie“ ir juo apdovanojami visi tvarios įmonės aspektai nuo „A iki Z“.

Norvegija - „Eco-Lighthouse“ apdovanojimas
„Eco-Lighthouse“ yra plačiausiai naudojama Norvegijos sertifikavimo schema įmonėms, siekiančioms dokumentuoti savo aplinkosaugos pastangas ir parodyti socialinę atsakomybę.

Įsipareigojimai

Commitment & stewardship

Forbo Flooring Systems has been at the forefront of sustainable entrepreneurship for over three decades. We were the first in using Environmental Product Declarations (EPD). This remains our transparent way to calculate the environmental impact of our raw materials and processes, plus the product life cycle. We have a long-term sustainable vision that has led to a first concrete step in our 2020-2025 strategy. We follow a ‘compliance plus’ policy that creates a stimulating and innovative environment that leads to ingenious solutions and unique sustainable features.

our compliance plus policy is our commitment to go above and beyond government regulations and requirements

Sustainability Strategy

Forbo's Sustainability Strategy has a horizon: we have the ambition to have mastered the challenges of the circular economy and to become a zero-waste company. At this moment it is not yet clear how governments and legislation will influence the pace in coming years. But for sure, in order to meet our long-term ambitions, steps are required now.

Therefore we have started our Sustainability program 2025. This program lays out the actions that need to be undertaken in the first five years until end 2025 to make the desired progress in the goals we have set ourselves. There are seven main goals in the categories Circular economy and People. You can find more information about these main goals on the Goals tab on this page.

Sustainability program logo
SA 8000 logo

Social accountability

The SA8000 standard is our commitment to realizing a guaranteed fair treatment of workers.

Our supplier requirements program imposes requirements on our suppliers as a legally binding document. Our approach also involves close cooperation with individual suppliers. This is realized through meetings, on-site visits and supplier assessments that involve audits conducted by our purchasers or responsible managers.

These assessments ensure that our suppliers properly observe human and labour rights, occupational health and safety requirements, environmental performance goals and responsible business practices in their daily business.
More information

Green design principles

When it comes to product design and production, Forbo Flooring Systems follows the 4R principle of Reduce, Reuse, Recycle and Renew for all our collections. The design process is central to reducing raw material requirements, reusing factory waste, recycling old products and employing renewable raw material. Following green design principles means working with circular economy principles in mind as well. Through this, the focus extends to options for product construction and to include end of life solutions. Forbo’s in-house designers are the true engineers of our environmental profile.

truly sustainable flooring starts in the design phase through a mindset of truly caring about our future

raw materials used 2019

Reduce & Renew

Depletion of resources is an important topic. Using natural resources which renew themselves and that can be harvested as annual crops are the preferred solution. This is followed by the use of renewable and recycled material. Forbo Flooring Systems measures its performance and continuously strives to improve these ratios.

Recycle & Reuse

Our focus on reuse and recycling has led to very good results in recent years. We have increased the recycled content in our broad range of products like Marmoleum, Allura and Eternal. We are proud to say that we have a broad portfolio of products that contain a high level of recycled or reused content.

As a result of our dedication an ever growing assortment of easy to reuse flooring solutions come available to fit the future circular economy model. Our portfolio covers a broad range of applications in tile, plank or sheet format. All these innovative flooring solutions need no adhesive while they can perform under heavy conditions and are easy to remove at end of life.
Sheet project vinyl Modul'up adhesive free sheet vinyl in 3 versions: Decibel (19 dB), Compact and T.E for damp subfloors
Luxury Vinyl Tiles Allura adhesive free tiles and planks in 3 versions: Click, Puzzle and Ease
ESD and industrial flooring Colorex tiles in 3 versions: Plus EC, Plus Basic and Plus R10
Entrance matting Coral Click

recycled and reuse 2017-2019
Reducing CO2 emissions

Committed to turn climate change

By using LCA Forbo Flooring Systems measures its greenhouse gas emissions from ‘cradle to gate’ for all its products. This includes the entire chain from raw material extraction and processing, transportation to the manufacturing site, manufacturing and finishing the product to the point where it is ready to ship to our customers.

Last year the whole Forbo Flooring Systems portfolio measured an average of 0,27 kg of CO2 per kg produced. This is equivalent to a
4 to 6 km drive with a medium plug-in car. Our commitment is to ever decrease this number.

A portfolio meeting green design principles

We measure the share of recycled content in all our product categories with the aim to increase it where possible.

With the waste left in our factories we are looking at various ways to increase the recycled content in all of our products, this is not only done by recipe alterations but also by introducing new production techniques.

PVC micronization is one of the concepts which is promising and which proves to work in some of the pilots we carried out in 2019. Our continuous improvement to reduce waste is to convert where possible to digital printing concepts.

Recycled and reused

Žiedinė ekonomika

The circular economy model is a must-do

Biobased solutions create a better future for our planet. But when biobased is not an option, circularity provides the next best alternative – as long as the life cycle impact is measurably better. At Forbo, we are committed to transforming all our linear processes and products so they support the circular economy.

The key focus points in our transition are:
• advance the use of renewable resources
• maximize product use
• reclaim materials and waste

we are committed to contribute to the circular economy with our flooring solutions

Circular economy modelSource: PBL Environmental Assessment Agency

Circularity is challenging

The circular economy requires to transform our thinking. This starts in the design phase of our products. This covers sourcing more sustainable raw materials, the efficient use of energy and ways to reduce waste as part of the initial product design concept.

Second, it is important to make sure that the products’ use is maximized so that, ideally, it becomes a service.

In the final stages of a product’s life, its recyclability and reuse must be assured. This concept is captured in the term ‘extended producer responsibility.’
Learn more about our circular initiatives

Circular logo
Back to the floor logo

Back to the floor

Forbo Flooring Systems is actively offering installation waste take-back programs where the sustainability balance for logistics makes sense.
We have several schemes for vinyl in Sweden and France and schemes for all linoleum, carpet and vinyl in the UK and The Netherlands.

Post-consumer waste is a greater challenge for the industry as such in terms of collection and transport as well as the selection and processing. Forbo Flooring Systems is an active participant in the EU funded Circular Flooring Project which aims at developing a pilot to enable the recycling of post-consumer vinyl waste into virgin PVC granules.

To be ready for that achievement we offer loose-lay solutions that enable ‘clean’ post-consumer recycling.more information about our loose-lay solutions

Recovinyl

Forbo Flooring Systems is actively participating in the European Recovinyl project. This project aims to increase the recycling of vinyl flooring by increasing the volumes of PVC recycled and increase the use of post-consumer vinyl. The focus is on technology development for recycling, sorting technologies and ways of collection.
More information about Recovinyl

Recovinyl
logo carbon negative

Becoming carbon negative

Our generation is the last one that can slow down or reverse current climate developments. If we don’t take drastic action today, it will become much more difficult and costly to do so in the future. The worst-case scenario is that climate change will be irreversible. Using responsible materials and taking responsible measures can drive a positive change.

Among other aspects, the circular economy model strives to achieve a carbon neutral environment that would, ultimately, reverse the rise of the global warming.

At Forbo, we do not believe that using offsets (the purchase of CO2 certificates, forests and so on) represents a good way forward. Instead, the effort should be to reduce CO2 emissions throughout the life of a product. Forbo’s linoleum is a good example.

Gerovė

Healthy interiors

Floor covering is integral to every interior. It is omnipresent from the moment you get out of bed through taking a shower, having breakfast, going to school or work, relaxing, doing sport, dining, dancing, being entertained and so on. Floor coverings provide comfort, safety, reduce noise, provide a barrier to allergies and create a general feeling of well-being.

Our floors check all the boxes. The rolls and tiles we deliver create better environments: spaces that make you feel comfortable, safe and secure.

The dynamics of a building

Healthy buildings are very much part of sustainable development – sustainable development in which the individual is central.

Our philosophy on healthy interiors is expressed in our design philosophy, ‘The dynamics of a building’. We use this to provide the most appropriate type of flooring for each space. The result is buildings that are well designed, last longer and are easier to adapt to the occupier’s requirements. Buildings and interiors whose timeless solutions make frequent renovation less necessary, so saving money and reducing waste.

Dynamics of a building - receiving
logo healthy indoors

Healthy indoors

Today more than half of the world’s population, over 54%, is living in urbanised areas. On average we are spending around 80%-90% of our time indoors and this will only increase. The indoor environment and the attention given to green architecture and healthy buildings, is becoming more prominent. As our floors are part of the indoor environment in which people live, meet and work, it is our mission to design and offer products that contribute in a positive way to the health and comfort of the individual.

• our floors are guaranteed free of any banned toxics
• our floors have low to even close to zero product emission
• our products are phthalate free
• our portfolio offers proven solutions against allergens and fine dust

a healthy indoor environment starts with flooring that is truly safe for humans in every aspect

All your senses

Floor covering plays an important role in the interaction between an individual and their interior space.

In research conducted by Forbo Flooring Systems, we created a series of interior spaces, each with a different type of floor covering and measured brain activity. This clearly demonstrated how visual, touch, smell and sound can trigger our five senses.

This has implications for the choice of floor covering used for public places, offices, schools, health care facility, leisure and hospitality and more. Important are the design features of a floor, including colour and light reflection, but also texture, touch, emissions, odours and sound.

5 senses_well-being

choosing the right flooring solution can have significant effects on people's wellbeing

Marmoleum Fresco 3259

Design

Design is one of the most important factors when it comes to creating a sense of well-being. Floor designs not only express the image and dynamics of a work or living space, design can also be used to make
institutional buildings look and feel more like a home.

Personalization by digital printing techniques allow us to make special floor covering productions where design, colour and size of the floor can be created according to the customers specifications, this way spaces can be personalized and become a valuable aspect of the indoor environment.

Floor coverings have the capacity to reflect natural light, making spaces feel open and bright. For each of our collections we supply both NCS colour codes as well as light reflection data so that designers can easily mix and match between colours and materials.

Surestep Original safety vinyl
Sarlon acoustic vinyl

Noise

Noise is a further comfort factor. Unwanted and irritating sounds are one of the most common causes of unease and discomfort. We therefore measure the decibel impact of each of our floor covering types. Based on this, we can advise on the optimal floor covering solution to reduce impact sounds on the floor below and ambient solutions for the space in which you are working. More information about our acoustic flooring

Tactility and comfort

Tactility is an obviously important factor for the floor beneath your feet. Choosing a soft, hard or resilient floor can make you feel comfortable and relaxed or active and able to perform. The Forbo flooring portfolio offers a variety of options, ranging from facilitating walking to moving traffic and heavy loads.
More information about our flooring products

Flotex Vision - feels like a carpet

Mūsų tikslai

Roadmap for the next 5 years

Our Sustainability program 2025 is designed to activate Forbo Flooring Systems' Sustainability Strategy.
For each of the seven main areas in the categories Circular economy and People, the sustainability goals for 2025 are explained.

sustainability program 2025
Forbo The Green Road

Goals for the circular economy

Displaying a carbon negative product portfolio
• Achieving a significant reduction of on-site CO2 emissions by 2025

Using renewable energy
• Achieving renewable electricity usage where possible
• Strong reduction of fossil gas usage

Becoming a zero-waste company
• Increasing reuse/recycling of product waste
• Achieving 100% reuse/recycling of office waste

Actively contributing to the circular economy
• Increase EU sales volume that is recycled after consumption
• Increase EU post installation waste that is recycled
• Increase loose-lay sales volume that is being reused and resold in EU
• Design for recycling: increase the recyclability of the products sold
• All products have recycled content (preferable post-consumer)

Goals for the people we are working with

Ensuring ethical and sustainable supply chain management
• Address our suppliers to have a sustainability program to decrease their environmental footprint
• Focus on the materials procured to increase recycled or biobased content

Ensuring that all employees are involved in sustainability
• Circular Economy and Sustainability training has been given to all employees
• Sustainability program implemented and program manager appointed
• Lease cars and other vehicles are non-fossil in countries with an appropriate infrastructure

Ensuring we are socially responsible, diverse and inclusive
• Gender, age, cultural and physical background diversity and inclusion policy implemented
• Maintaining and improving our SA8000 certified social accountability management system

Sustainability employees

Produktai

A sustainable assortment

Due to our commitment to sustainability the Forbo Flooring Systems assortment has some truly unique sustainable solutions. For example our Marmoleum floor coverings that are CO2 neutral when they leave our factory, without offsetting. Our vinyl floors that are truly safe to use and offer great loose lay options, ready for the circular economy. Our textile floors that have a high recycled content, especially our carpet tiles that achieve a recycled content of 56% by weight. And last but not least our Coral entrance systems that are made with Econyl yarns derived from abandoned fishing nets.
Learn more about our product portfolio by clicking on the links below.

Fast flooring logo

An impressive loose lay portfolio

Never before did we have such a wide range of solutions for products that can be loose laid. We offer loose lay products in sheet, plank and tile format.

Loose lay products not only save time and money during installation, the technology makes renovation work easier as used floors can be removed without having to also get rid of glue and carpet screed.

These loose lay products can be easily recycled and so are fully circular.

Forbo offers loose lay products in the Marmoleum and Vinyl as well as textile product category.more information about our adhesive free fast flooring

Marmoleum: natural and CO2 neutral

Marmoleum, Forbo’s linoleum brand, is a true environmental evergreen.

Made from natural raw materials and produced in a modern and efficient production environment running on green electricity, the production of this floor covering is actually carbon negative from cradle to gate.

For example, 10,000 m2 of Marmoleum (2.5 mm) reduces CO2 emission by 400 kg without any offset!
Read more about our CO2 neutral Marmoleum

Marmoleum Marbled Fresco
Sarlon acoustic vinyl

Vinyl: state-of-the-art performance

Vinyl floor coverings are part of a versatile range of products whose technical and sustainable properties have, over the years, undergone a metamorphosis.

Forbo’s vinyl portfolio represents state-of-the-art quality, manufactured in ultra-modern and energy efficient production plants.

Apart from improving recycled or reused content, further advances have been made in lacquers and dyes, which are waterborne, nowadays, while product emissions have been reduced to near zero and harmful substances eliminated. We offer a commercial portfolio of fully phthalate-free vinyl.

Flotex: high tech textile

Conventional sheet and tile textile floor covering is made of tufted yarns and then finished with a latex or bitumen backing. Forbo’s Flotex collections are different. They are created from 6.6 nylon fibres with an impervious backing that create a dense, comfortable surface that is sturdy and resilient as well. Flotex is available in sheet, planks and tiles. The modular solutions contain a high percentage of recycled material.

Being both hygienic and washable, Flotex is an example of the type of innovation that opens up new segments for textiles. Not only in hospitality, leisure spaces and offices, but also in care and cure facilities, schools and public buildings. More information about our Flotex flocked flooring

Flotex Colour flocked flooring
Tessera Layout & Outline carpet tiles

Carpet tiles: designed for reuse and recycling

Forbo’s carpet tile portfolio features recycled yarn and modified bitumen.

By weight our carpet tiles have the highest recycled content in the industry. On average the percentage of recycled content by weight going up as high as 56%.

During floor design, we create random lay tiles so that the parts of the floor that see heavy use can be replaced without this impacting the overall design.

We are experimenting with end of life solutions, especially those that involve separating the tiles’ textile layer from their backing. more information about our carpet tiles

Entrance floors: the most efficient flooring

Well-designed entrance floors not only offer a sustainable solution in and of themselves, they also contribute to the sustainability of the building in which they are used, throughout the life cycle of that building.

Our entrance floor covering can stop up to 95% of dirt from being walked into the building. In this way, entrance flooring can protect the quality of an interior, lengthen the use of a floor and cut down on cleaning and maintenance costs and the use of detergents. We use yarns that are upcycled from old fishing nets for a number of our collections. A true sustainable solution. More information about our entrance flooring systems

Coral Welcome entrance system

Marmoleum live forward

Marmoleum live forward

Marmoleum live forward